Mickoski: LSDM është subjekt komplet i BDI-së

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/01/2023

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski thotë se BDI-së nuk i konvenojnë zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Ai në një intervistë për “Veçer” tha se kjo vjen pasi BDI “situata aktuale në Qeveri nuk do të përsëritet më”.

“E di kujt nuk i konvenon më shumë, është Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI), sepse kryesia e kësaj partie është e vetëdijshme se kjo këtë situatë në të cilën funksionojnë në Qeveri, nuk do të ekzistojë më. Sot LSDM është subjekt komplet i BDI-së dhe i politikave të BDI-së, të cilat në këtë moment mund të konstatoj se janë çdo gjë tjetër veçse shtetërore, popullore dhe politika që do të nënkuptojnë përparim, prosperitet për shtetin”, tha mes tjeradsh Mickoski.

I pyetur për mundësinë që BDI dhe LSDM të realizojnë koalicion parazgjedhor, Mickoski thotë se kjo do të shkaktonte përçarje shtesë në LSDM.

“Është vetëm konfirmim i tezës sonë se BDI dëshiron ta gëlltisë LSDM-në. Nuk është larg nga e vërteta që kjo të ndodh. Por kjo do të nënkuptojë vetëm copëtim të mëtejmë të LSDM-së, edhe pse në të kaluarën kanë humbur shumë, sidomos vitin e fundit pas zgjedhjeve lokale. Aty ka shumë anëtarë që nuk e shohin veten në koalicion politik me BDI-në. Dhe kjo do të thotë krijimi i natyrshëm i ndonjë opsioni tjetër, dhe do të mbeten pak, supozoj se lidershipi aktual i LSDM-së, Zeçeviqit dhe Kovaçevskit, të cilët do të vazhdojnë të jenë në prehrin e BDI-së sepse do të jenë partner pakicë”, deklaroi mes tjerash Mickoski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ballkani-1024x873-1

Nevojitet ritëm i shpejtë për reformat në gjithë Ballkanin Perëndimor

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

kufiri kroaci serbi

Serbia mohon gjithçka, i paraqet si normale vonesat në kufi: I kemi forcuar kontrollet për të gjithë udhëtarët, po bëjnë panikë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Nora-Taravari-921x614

Zonja Nora Taravari tregon për jetën me doktorin dhe arsyen pse ai vendosi të kandidojë për president

INFO

NA NDIQ