Mickoski: Mafia kancerogjene ende punon në Klinikën e Onkologjisë

ina-online
ina-online

02/11/2023

Kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski ka publikuar sot dokumentacionin sipas të cilit edhe këtë vit në Onkologji barnat janë blerë në mënyrë të paligjshme, pacientët e kanë marrë kimioterapinë në një qese dhe në spitale të tjera. Ai po ashtu nënvizoi se autoritetet kanë blerë ilaçe edhe në një situatë kur kanë pasur depo të plota me furnizime.

“Sipas kontrollit të jashtëzakonshëm financiar të Fondit të Shëndetësisë, i cili ka krehur blerjet e Onkologjisë këtë pranverë, është konstatuar se shitësit me shumicë janë vonuar me dorëzimin e barnave, për këtë arsye pacientët kanë mbetur pa terapi, ndërsa spitali heshtë”, theksoi kreu i VMRO-së.

Mickoski bëri të ditur se përkundër faktit se Onkologjia kishte në magazinë 1,5 miliardë denarë barna, të njëjtat barna janë blerë sërish nga klinika. Sipas tij, nuk ka asnjë gjurmë se çfarë ka ndodhur me kimioterapinë e tepërt, kush e ka marrë dhe ku ka përfunduar.

Mickoski kërkoi zgjerimin e punës së Komisionit hetimor në Kuvend dhe përfshirjen e funksionimit të klinikës në periudhën e dy viteve të fundit. Ai kërkoi angazhim më të madh nga prokuroria, duke shprehur dyshimin se deri në fund të mandatit të këtij autoriteti, çështja Onkologji do të kalojë në një nivel mbi parahetimin.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_6922

Sela: Nuk mund të shesin opozitarizëm ata që 20 vite nuk u kujtuan për shqiptarët, dhe shkelin marrëveshjet

Mexhiti gashi kasami

Gashi, Kasami dhe Mexhiti bashkëbisedim me mërgimtarët në Zvicër

pendarovski-nato

Pendarovski: Maqedonia e Veriut është një vend i vogël me ambicie të mëdha klimatike

Dimitar Kovacevski

Kovaçevski: Me një sistem tatimor efikas dhe politika pozitive, sigurojmë stabilitet financiar të vendit

Arben Taravari

Taravari sqaron gjitha dilemat dhe akuzat, ASH është faktor, do të dij si të veprojë

arben taravari

Taravari: Bota është e polarizuar, mesazhet e Lavrov janë të pritshme

Screenshot_162

Skandal në Shkup! Një grua ua mundësoi dy burrave të kenë marrëdhënie seksuale me dy të mitura, më pas i xhiroi

Bilall Kasami

Kasami: Bujari e solli Llavrovin në Shkup që të flas kundër shqiptarëve dhe Kosovës

Zekiri muhamed

Zekiri duhet t’i kthejë mbi një milion euro

INFO

NA NDIQ