Mickoski: Mandatari i cili do ta propozojë Qeverinë nuk ka kredibilitet të negociojë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/01/2022

Mandatari i cili do ta propozojë përbërjen e Qeverisë nuk ka kredibilitet të negociojë në emër të popullit të Maqedonisë për identitetin e vet. Pres të dëgjohet zëri i VMRO-DPMNE-së si partia më e madhe politike në vend, deklaroi Hristian Mickoski.

VMRO-DPMNE, theksoi ai, është parti politike me numër më të madh të deputetëve dhe e ka legjitimitetin që zëshëm të flasë posaçërisht kur bëhet fjalë për identitetin nacional maqedonas, ndërsa qëndrimet e veta, tha, do t’ia kumtojë edhe Petkovit.

“Shohim se nga Bullgaria fqinje në bazë ditore mohohet identiteti nacional maqedonas, madje kjo po ndodhë në vigjilje të festave më të mëdha ortodokse”, tha Mickoski.

Ai nuk pret zhvendosje lidhur me marrëdhëniet maqedonase-bullgare pas qasjes së re të paralajmëruar nga Sofja dhe kërkon aksion diplomatik nga partnerët evropianë që vendi t’i fillojë negociatat me BE-në.

I pyetur për të komentuar deklaratën e Sllavi Trifonovit që SHBA-ja t’i heqë vizat për shtetasit bullgarë, lideri i VMRO-DPMNE-së thekson se në ditët në vijim ka deklarata të ndryshme prej, siç tha, komedianit Trifonov, të cilat janë demantuar nga partnerët e tij të koalicionit në Qeveri.

Në pyetjen se çka pret nga mandatari dhe cilat janë pritjet e tij në planin politik në vitin 2022, ai thekson se nga njeriu i cili përvishet të jetë mandatar, e më pas ta ketë legjitimitetin e popullit nuk pret asgjë tjetër përveç se vazhdim të politikave të zaevizmit.

Pret që këtë vit të ketë zgjedhje dhe kjo, tha, duhet të ndodhë sepse duhet t’i jepet mundësia popullit të zgjedhë qeveri politike ashtu siç e dëshiron.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

ZEQIRIJA-IBRAHIMI-696x462-696x430-1

Ibrahimi: Pavarësisht se kush me kë e bën qeverinë, me rëndësi është ta pensionojmë BDI-në

mickoski ali ahmeti

Mickoski i’a kthen porosinë Ahmetit

uck-vrasje

Veteranët e UÇK-së porosi Grubit: Nuk lejojmë shkeljen e flamurit kombëtar! (VIDEO)

zgjedhje maqedoni

Në zgjedhjet presidenciale të drejtë vote kanë 1.814.317 votues

xavi cavi

Xavi nuk përmbahet për humbjen në El Clasico: Është e vetmja gjë që kërkova para ndeshjes

INFO

NA NDIQ