Mickoski: Me këto kushte, nuk do të pajtohemi që bullgarët të hyjnë në Kushtetutë

INA
INA

13/10/2023

Nën këto kushte as tani, as në të ardhmen nuk do të pajtohemi që bullgarët të hyjnë në Kushtetutë, deklaroi kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski.

Mickoski për radio “Lider” theksoi se derisa është kryetar i VMRO-DPMNE-së edhe nëse nuk vjen deri në ndryshim të kushteve, pa dallim nëse VMRO-DPMNE-ja e udhëheq Qeverinë ose jo nuk do të ndodhin ndryshime, siç thotë për shkaqe parimore.

Sipas Mickoskit, deri më tani Bullgaria nuk ka treguar vullnet të mirë ndaj shtetit tonë.

“Çka është ajo që do të tregojë Bullgaria si shenjë e vullnetit të mirë se me të vërtetë në të ardhmen nuk do të ketë çfarëdo qoftë obstruksione ndaj Maqedonisë. Çka është ajo që Bullgaria e ka treguar dhe e ka manifestuar? Unë nga atje nuk shoh sinjale përveç asaj që heshtin”, tha Mickoski.

Ai theksoi se nuk e di një shtet tjetër që ka pasur kontest dypalësh në Kornizën negociuese me BE-në.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli pasuria

Behgjet Pacolli konfirmon vrasjen e gruas së këshilltarit të tij, ja si reagon (FOTO)

blinken cameron shkup

Lavrov ateroi në Shkup, por përpos Blinkenit u larguan edhe Borell dhe Kameron

lavrov bujar osmani

24info: Lavrov kundër Kosovës së pavarur, Osmani u grind me të gjithë për ta sjellë në Shkup

jeton abdullahu flamuri

Flet tetovari që ngriti flamurin kombëtar pranë kishës në Kodrën e Diellit

flamur gashi

Flamur GASHI, do të jetë Drejtor Menaxhues i Televizionit “A2 CNN” në Kosovë!

blinken lavrov

Blinken dhe Lavrov nuk u përpoqën në Shkup, sekretari amerikan u largua për Izrael pa mbërritur kryediplomati rus

Kovacevski

Kovaçevski: Qytetarët nuk e duan izolimin, ashtu siç ndodhi për 11 vjet

shen-naum2-696x466

Ahmet Zogu a e shiti Shën Naumin? Truku në vendimin e gjykatës së Hagës

adriatik lapaj

Lapaj: Nuk ndihem mirë që Shqipëria 30 vite s’ka bërë asgjë për shqiptarët e Maqedonisë

INFO

NA NDIQ