Mickoski në Uashington takoi homologune tij bullgar: Marrëdhëniet duhet të relaksohen

Picture of INA
INA

11/07/2024

Kryeministri Hristijan Mickoski në rrjetet sociale njoftoi se në Uashington ka pasur bisedë të shkurtër me homologun e tij bullgar, Dimitar Gllavçev.

Mickoski tha se në bisedë u theksua se marrëdhëniet mes dy vendeve duhet të relaksohen, respektivisht besimi të kthehet në nivelin para vendosjes së vetos bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut.

“Në margjinat e fotosesionit zyrtar të liderëve të qeverive dhe krerëve të shteteve në Samitin e NATO-s, pata një bisedë të shkurtër me kryeministrin e Bullgarisë, Dimitar Glavçev. U konstatua se marrëdhëniet duhet të relaksohen dhe theksova se duhet të shikojmë nga e ardhmja dhe të shfrytëzojmë mundësitë për bashkëpunim. Temat e së shkuarës dhe hapja e pengesave të reja nuk do t’i afrojnë të dy popujt dhe se duhet të ndërmerren përpjekje dhe hapa që do të ngjallin besim midis shteteve si në periudhën para vetos dhe fillimit të politikës së pengesave”, shkroi Mickoski.

TË FUNDIT
5 minuta
Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra
46 minuta
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal
50 minuta
Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!
1 orë
Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë
1 orë
Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme

ME TE LEXUARA

23 orë
Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi
5 minuta
Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra
19 orë
BDI në “lucidum intervallum”
3 orë
VLEN: Kandidatët për zv.ministra përfaqësojnë dinjitet dhe profesionalizëm
23 orë
Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik
18 orë
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
3 orë
Komunikacion i dendur në pikat kufitare “Bogorodicë” dhe “Tabanoc”
23 orë
Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji (FOTO)

LEXO MË SHUMË

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

Adnan Azizi

Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

blerim-bexheti

Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë

blerim bexheti

Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme

pasaporta dokumente personale

Toshkovski: Po stabilizohet gjendja me dhënien e dokumenteve personale

Onkologija Onkologjia shkup

Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

zeqirija ibrahimi

Ibrahimi këshillon BDI-në: Angazhoni ekspertë edhe për luftën kundër korrupsionit!

arben taravari

Taravari: BDI kurrë më s’do t’i fitojë zgjedhjet

INFO

NA NDIQ