Mickoski: Nevojitet takim i liderëve për datë të zgjedhjeve, mund ta caktojë edhe Xhaferi

Picture of ina-online
ina-online

07/10/2023

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski deklaroi se është koha për takim të liderëve, të cilin mund ta inicojë edhe kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, në të kundërtën, thotë, është e mundur kriza kushtetuese.

“Ne për disa muaj prej sot do të kemi dy procese jashtëzakonisht të rëndësishme zgjedhore. Njëri është zgjedhjet presidenciale, rrethi i parë dhe i dytë, ndërsa i dyti janë zgjehdjet parlamentare. Mendoj se disa muaj para atyre cikleve zgjehdore të mos ketë kurfarë aktiviteti politik është me të vërtetë pa përgjegjësi dhe kjo për herë të aprë ndoshta po ndodhë në skenën politike të vendit dhe prandaj unë dola me propozim ide për takim të liderëve. I dëgjova përgjigjet nga personat zyrtarë, nga Artan Grubi dhe Dimitar Kovaçevski për atë se çka mendojnë ata për atë. Por, kur flas për takim të liderëve mendoj në takim të liderëve në format në të cilin ne do të bisedojmë për data për zgjedhje sepse mund të hyjmë në krizë kushtetuese dhe më pas proceset të shkaktohen me kushtetutë, ndërkaq të jem më i sktë, të jenë edhe jokushtetuese”, deklaroi Mickoski në pyetjen e gazetarëve gjatë vizitës së sotme në Veles në kuadër të fushatës “Është me rëndësi! Prej teje varen ndryshimet”.

Mickoski shtoi se, një tkaim i këtillë i liderëve mund të organizohet edhe nga kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi.

“Prandaj vlerësoj se disa muaj para zgjehdjeve është mirë të ulemi në një takim të liderëve ku do të ketë përfaqësues të Qeverisë, përfaqësues të opozitës. Ja, meqë i përmendin institucionet, do të ja një proopozim. le të jetë organizues Talat Xhaferi, le të jetë ai edhe në Parlament, edhe atje do të vij të bisedoj për datat e mundshme për zgjehdje, sepse, ndërkohë, duhet të gjithë ne të jemi të vetëdijshëm se dy festa të mëdha fetare siç janë Ramazani dhe Pashkët, ndërkaq atyre festave u paraprijnë edhe agjërimet, kështu që duhet ta përgatisim ambientin në mënyrë që të kemi me të vërtetë një proces të drejtë zgjedhor”, potencoi Mickoski dhe shtoi se pret maturi dhe përgjegjësi nga pushteti.

TË FUNDIT
23 minuta
Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja
58 minuta
Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
1 orë
Rasti i parë i kafshimit nga gjarpri në Shkup
1 orë
Pas dy ditësh bllokim të deponisë së Kumanovës, banorët lejuan hyrjen e kamionëve
2 orë
Gruevski: Asnjëherë nuk kam menduar se duhet të ndryshojmë emrin

ME TE LEXUARA

23 orë
Diploma të falsifikuara në Strugë, kapet një person
19 orë
Kontinjerët plot me plehëra, qytetarët frikësohen nga epidemitë
23 orë
Kasami në takim me Vanhoutte: Plan ambicioz për rrugën eurointegruese të RMV-së
19 orë
Ku janë premtimet e VLEN-it në Programin qeverisës? Heqja e 20%-shit, presidenti në Kuvend, aksionet shtetërore…
23 orë
Talat Xhaferri edhe një vit do të perdorë veturë zyrtare dhe sigurim prej gjashtë personave
18 orë
Maqedonia me humbje më të madhe të ujit në rajon
1 ditë
Ky është parashikimi i motit për sot

LEXO MË SHUMË

policia-maqedonise-598x330

Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

Angela Ageler

Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

gjarper

Rasti i parë i kafshimit nga gjarpri në Shkup

deponi kum

Pas dy ditësh bllokim të deponisë së Kumanovës, banorët lejuan hyrjen e kamionëve

gruevski

Gruevski: Asnjëherë nuk kam menduar se duhet të ndryshojmë emrin

Moti_26-780x470-1

Ky është parashikimi i motit për sot

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Pres që nga 1 janari çmimi i energjisë elektrike të jetë më i lirë

cezme-uji

Maqedonia me humbje më të madhe të ujit në rajon

Screenshot_20240620-165205~2

Ku janë premtimet e VLEN-it në Programin qeverisës? Heqja e 20%-shit, presidenti në Kuvend, aksionet shtetërore…

INFO

NA NDIQ