Mickoski: Ngjarjet në Këshillin Gjyqësor janë turp dhe vandalizëm

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/04/2023

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, gjatë vizitës së sotme në Komunën e Aerodromit, ka folur në lidhje me zhvillimet në Këshillin Gjyqësor, ndërsa theksoi se është vandalizëm, zhvlerësim, endacak në skenë të hapur dhe një proces që e vë në siklet Maqedoninë dhe shkakton dëme dhe pasoja të përhershme.

“Nuk do të komentoj personin që u ndryshua në mënyrën se si u ndryshua, e dini pozicionin tonë, ajo çfarë ka ndodhur me të në këtë gjyqësor të penguar në Maqedoni është vetëm pasojë e çfarë përfaqëson vetë. Por nëse e komentojmë vetë procesin, atëherë ai me të vërtetë është një proces vandalizmi dhe një proces që jo vetëm e vë në siklet Maqedoninë, por është një proces që shkakton dëme dhe pasoja të përhershme në kuptimin që lëmë përshtypje të në përballë partnerëve tanë ndërkombëtarë”.

“Tani do të pyes opinionin dhe do ta pyes qeverinë, a është ky dëm që po bëhet në skenë të hapur në këshillin gjyqësor, i cili duhet të jetë autoritet mbi të gjitha autoritetet, praktikisht është edhe nëna dhe babai i atyre, të cilët duhet të kujdesen për sundimin e ligjit, për luftën kundër krimit dhe korrupsionit”, tha Mickoski.

Ai theksoi gjithashtu se “kjo nuk është një praktikë as për shtetet me një regjim absolutist si Koreja e Veriut”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ziadin sela

Sela për Kurtin: I kam dalë borxh!/ Kam dhënë kontribut modest që ai të jetë sot kryeministër

bota ruse harta

Ushtarët rus në Ukrainë bëjnë fotografi me një hartë që tregon edhe Ballkanin

Screenshot_2024-02-29-20-47-04-453_com.facebook.katana-edit

Dr. Ilir Vela i bashkangjitet Aleancës për Shqiptarët

tv-media-radiodifuzion

Ja lista e mediave nga KSHZ që do të ndjekin fushatën reklamuese të zgjedhjeve

zgjedhje maqedoni

Partitë për zgjedhje do të reklamohen në 249 portale, 37 televizione dhe 35 radio

asdren shkupi besa

Kasami prezanton aderimin e radhës në BESA

instituti-arben-xhaferi

(VIDEO) Instituti “Arben Xhaferi” instalon barometrin e përfaqësimit të drejtë

spitali - Gaza

Masakër në Gaza, forcat izraelite vrasin mbi 100 palestinezë që prisnin ndihmat humanitare

shaip kamberi vucic

Kamberi publikon listën e kërkesave që ia dorëzoi Vuçiqit

INFO

NA NDIQ