Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

Picture of INA
INA

25/06/2024

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Hristijan Mickoski tha se do të ketë investim të ri në energjetikë që siç tha, rreth 450 milionë euro për pavarësi të plotë energjetike në Maqedoni.

“Nga fryma maqedonase, investim në energjetikë për më shumë para në buxhet. Premtova punë për popullin dhe atë po e realizojmë.
Sot publikojmë investimin nga Allkazar enerxhi, rreth 450 milionë euro për pavarësi të plotë energjetike në Maqedoni.

📌 rrymë për 100 000 amvisëri
📌 55 panele që do të prodhojnë 1 teravat orë rrymë
📌 përafërsisht 20% e prodhimit të gjithë energjisë elektrike në vend
📌 630 punësime të reja”, ka shkruar Micksoki

TË FUNDIT
2 orë
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
2 orë
Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut
2 orë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
2 orë
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
2 orë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

19 orë
Kallëzim penal kundër Drin Ahmetit dhe personave tjerë për keqpërdorime
1 ditë
Fluks i madh i makinave në Qafë Thanë
4 orë
Toshkovski: Po stabilizohet gjendja me dhënien e dokumenteve personale
1 ditë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
2 orë
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
19 orë
LSDM: Pandov i liron nga burgu të dënuarit për “27 prillin”
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
4 orë
Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme

LEXO MË SHUMË

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

ilire dauti

Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

Screenshot_20240723-135214~2

“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

Adnan Azizi

Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

INFO

NA NDIQ