Mickoski: Nuk do të lejojë që gjykatësit të zgjidhen me dekrete partiake

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/02/2022

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hrisitijan Mickoski sot sërish hodhi poshtë akuzat e pushtetit për bllokim të punës në Komisionin për Zgjedhje dhe Emërime, përcjell TV21. Mickoski tha se kryeparlamentari të njëjtën mbledhje mund ta thirret vet, derisa theksoi se nuk do të lejojë që gjykatësit të zgjidhen me dekrete partiake.

“Ky Komision ka numër të mjaftueshëm të deputetëve, duhet që vetëm kryeparlamentar të merr guximin, ta caktojë, dhe ai Komision të mblidhet. Tash nëse ata duan të partizojnë gjykatës kushtetues me dekrete të partisë, nëse duan që anëtarë të trupave rregullatorë të vendosen me dekrete të partisë, më falni por unë nuk pajtohem, dhe do të bëj gjithçka që është në fuqinë time që mos ta lejoj këtë. E inkurajoj kryeparlamentarin Xhaferi që të caktojë këtë seancë”, deklaroi Mickoski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ