Mickoski: Nuk jemi kundër korridoreve, jemi kundër krimeve të pranishme në këtë projekt

Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/04/2023

VMRO-DPMNE nuk është kundër ndërtimit të korridoreve sepse është edhe në programin e partisë sonë, thotë kryetari i saj Hristijan Mickoski. Megjithatë, theksoi se është kundër mënyrës se si po zhvillohet ky projekt, veçanërisht, siç tha, të nënshkruhet një marrëveshje me të cilën parashihet që Maqedonia t’i paguajë gjoba të larta konsorciumit Bechtel dhe Enka.

“Nuk mundet të zgjasni javën e punës nga 40 në 60 orë, sepse ka një vendim të Gjykatës Kushtetuese, dhe të nënshkruani një marrëveshje që do të përfshijë gjoba mbi 200 milionë euro. Po, ne jemi kundër kësaj dhe do të ketë përgjegjësi për këtë. Jemi kundër që ndërtimet pa leje të shpronësohen me të njëjtin çmim si ndërtimet e ligjshme. Ne jemi kundër krimit që është prezent në këtë projekt”, tha Hristijan Mickoski, kryetar i VMRO-DPMNE-së.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhje maqedoni

17 milionë euro për zgjedhjet

kshz-2-800x445

Nga e premtja fillon afati për mbledhjen e nënshkrimeve për kandidatët presidencialë dhe deputetë

Afrim Gashi

Gashi: Është momenti që ta përmbyllim një cikël të errët të jetës tonë, dhe t’i japim mundësi shpresës, suksesit!

Taravari

Taravari: Edhe sondazhi i Debat Plus shpalli fitues opozitën shqiptare VLEN, ndryshimi ka nis!

Qeveria talat xhaferi

Nga mbledhja e gjashtë e Qeverisë, ja vendimet

talat xhaferi fondacioni albiz

Xhaferi: Investimi te të rinjtë është investim i së ardhmes

sondazhi vlen bdi debat plus

Sondazhi i Debat Plus: Ja kush do t’i fitojë zgjedhjet tek shqiptarët në Maqedoni?

Taravari

Taravari: Ka gjasa që në raundin e dytë për president të shkojë një kandidat shqiptar

kuvendi parlamenti

Ligji i mediave kalon filtrin në komisionin parlamentar për çështje evropiane

INFO

NA NDIQ