Mickoski: Para ambasadorit rus kam shprehur mbështetje për Ukrainën

Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/02/2022

Opozitarja VMRO-DPMNE, fjalimin e Kryeministrit Kovaçevski e vlerësoi si “demagogji boshe” duke kërkuar masa konkrete për ndihmë të qytetarëve për shkak të rritjes së çmimeve dhe inflacionit. Në vend përballemi me “stagflacion” ose kombinim të inflacionit dhe të çmimeve të larta, por stagnim të ekonomisë, theksoi Mickoski, duke kërkuar që Qeveria të heqë dorë nga tatimet dhe detyrimet, në mënyrë që të kontrollohet çmimi i lëndëve djegëse dhe produkteve tjera të shtrenjtuara.

I kritikuar nga partitë në pushtet se nuk ka qëndrim për agresionin rus në Ukrainë, lideri i opozitares VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, nga foltorja në Veles sot theksoi se qëndrimin e tij ka shprehur para sulmeve.

HRISTIJAN MICKOSKI, VMRO-DPMNE

“Kam pasur takim me ambasadorin e Federatës Ruse në selinë e VMRO-DPMNE-së para 20 ditëve dhe duke e parë në sy i thashë qartë se e mbështes integritetin territorial dhe sovranitetin e çdo shteti të pavarur siç është Ukraina. Kjo është e rëndësishme sepse jo shumë moti Maqedonia jonë ka qenë objekt i agresionit nga veriu dhe nga perëndimi. Për këtë arsye ne nuk guxojmë të lejojmë dëmtim të integritetit territorial të asnjë vendi sovran.”

Duke kërkuar që t’i jepet shans paqes, por edhe të tregohet unitet në lidhje me këtë çështje në vend, Mickoski sugjeroi miratimin e dy deklaratave të Kuvend, njëra për mbrojtjen e Ukrainës, ndërsa tjetra për figurën historike të Goce Dellçevit, të cilën, siç tha “këta të pushtetit refuzojnë ta mbështesin”. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vmro-dpmne

OBRM-PDUKM: Bullgaria dhe Greqia nuk janë mbështetësit kryesorë të integrimit të Maqedonisë në BE

policia-714x420

Rrahja mes policëve në Qendrën Klinike në Shkup, MPB parashtroi kallëzim penal ndaj një polici

donaldtrump

Gjykata e Lartë vendos pro Trampit, ish-presidenti: Fitore e madhe për Amerikën

okb

Shefi i OKB-së: Dhjetëra fëmijë po vdesin nga uria dhe dehidratimi në Gaza, gjendja është e frikshme

Klinika-Infektive-Shkup

Komisioni për sëmundje infektive do të mbajë mbledhje, 123 raste të kollës së mirë në Shkup

moti-1

Ky është parashikimi i motit për ditën e sotme

bislimi-petkovic-lajcak

Lajçak sot në Prishtinë, takon Bislimin për zbatimin e Marrëveshjes Bazike

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

INFO

NA NDIQ