Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune

Picture of INA
INA

25/06/2024

Ky është investimi më i madh deri më tani në fushën e burimeve të rinovueshme të energjisë në rajon. 500 milionë dollarë në mullinjtë e erës. Është planifikuar të instalohen 55 turbina me erë që do të prodhojnë një milion megavat orë, që është 20% e prodhimit total të energjisë elektrike. Ky investim do të krijojë 630 vende të reja pune. Ky lloj fillimi i mandatit me këtë lloj investimi tregon se si qeveri jemi të fokusuar në projekte që janë në interes të qytetarëve, tha kryeministri, Hristijan Mickoski në promovimin e investimeve të huaja të “Alcazar Energy Partners”.

Sipas Mickoskit, projekti është i rëndësishëm duke pasur parasysh se do të forcohet pavarësia energjetike.

“Ky lloj investimi tregon se besimi në këtë Qeveri është i madh që në fillim dhe se kemi punuar si opozitë dhe tani si Qeveri do të vazhdojmë të punojmë me ritëm të shtuar.

Ne e kemi planin, kemi njerëzit dhe ajo që mbetet është të kryejmë detyrat e shtëpisë që kemi vendosur vetë. Unë jam nga ata njerëz që më pëlqen të shoh vepra specifike, dhe të mos mbështetem vetëm në një fjalë të caktuar. Çdo ditë do të punojmë shumë”, ka shtuar Mickoski.

Nuk ka ligje të veçanta për projektin, nuk ka blerje të garantuar me çmim të garantuar për 20-30 vjet, por një investitor që do të investojë 450 milionë euro, dhe shteti do të marrë 100 milionë euro më shumë të ardhura në BPV, që duhet të sjellë 20 për qind të prodhimit total të energjisë elektrike që do ta bëjë vendin të balancuar energjetikisht./Telegrafi/

TË FUNDIT
33 minuta
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
42 minuta
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person
43 minuta
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
45 minuta
Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut
49 minuta
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

ME TE LEXUARA

33 minuta
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?
13 orë
Të shtëna me armë zjarri në Çair, jozyrtarisht ka edhe të plagosur
1 ditë
Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri
13 orë
Policia e Maqedonisë arreston në Bllacë ish-ushtarin e UÇK-së, me fletëarrest nga Serbia, vepron MPJ e Kosovës
1 ditë
Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit
12 orë
Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur
22 orë
Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione
11 orë
Arrestimi i veteranit të UÇK’së, Ambasadori Qehaja: S’ka rrezik për dorëzimin e Blerim Ramadanit në Serbi

LEXO MË SHUMË

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

policia

Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LSDM

LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

maqedoni-bullgari-780x439-1

Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

mexhiti mickoski

Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

florian qehaja

Arrestimi i veteranit të UÇK’së, Ambasadori Qehaja: S’ka rrezik për dorëzimin e Blerim Ramadanit në Serbi

policia kosoves

Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

INFO

NA NDIQ