Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Picture of ina-online
ina-online

19/05/2024

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, pret rritjen e numrit të deputetëve në 62, por më pas edhe një shumicë prej dy të tretash në Parlamentin e vendit.

Ai këtë e theksoi sot në fshatin Razllovcë të Dellçevës, ku mori pjesë në përkujtimin e përvjetorit të Kryengritjes së Razllovcit. Sipas tij, pas rivotimit në njësinë e pestë zgjedhore më 22 maj, sigurimi i këtij numri të deputetëve dhe më pas shumicës prej dy të tretave është një mundësi historike për shtetin.

“Duke u fokusuar te njerëzit, ne kemi vërtet, do të thosha, një mundësi historike si asnjëherë më parë, në këto më shumë se tre dekada. Kemi edhe pak për të kryer detyrën, më 22 maj do të ketë rivotim në njësinë zgjedhore 5, presim një tjetër deputet atje dhe tashmë në adresën time të radhës me ju dhe popullin e Maqedonisë, nuk duhet të flas për 61, por flitet për 62 deputetë”, tha Mickoski.

Sipas tij, me këtë shumicë do të ndryshohet ligji për organizimin e resorëve në qeveri, do të ketë qeveri me strukturë të re, qeveri moderne, qeveri e cila siç tha ai do t’u shërbejë nevojave të qytetarëve.

Objektivi tjetër, tha ai, është dy të tretat në Parlament.

Mickoski tha se do të fillojë një proces reformues historik, të cilin Maqedonia nuk e ka parë kurrë më parë.

“Në 100 ditët e para presim një lajm jashtëzakonisht të mirë për të gjithë qytetarët, në drejtim të përmirësimit të standardit, një bombë financiare do të thosha. Ne nuk do të merremi me bomba politike, me pasione të ulëta, me sulme, planifikojmë të punojmë në përmirësimin e standardit të qytetarëve, ky është qëllimi ynë dhe planifikojmë ta meritojmë vendin tonë në histori, shtoi Mickoski.(INA)

TË FUNDIT
7 minuta
Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve
8 minuta
Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së
32 minuta
ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit
47 minuta
Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari
2 orë
Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

ME TE LEXUARA

3 orë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë temperatura deri 40 gradë
1 ditë
Buçkovski: Me Marrëveshjen e Ohrit u bëmë shembull pozitiv për ndërtimin e një shoqërie multietnike
18 orë
Qeveria miraton masa kundër të nxehtit që pritet ta përfshijë vendin
2 orë
Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari
1 ditë
Kush janë kompanitë farmaceutike në Maqedoninë e Veriut që qarkullojnë miliona euro

LEXO MË SHUMË

moti Vapa nxehti temperaturat

Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve

ilire-dauti

Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së

fondi

ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

TARAVARI MICKOSKI

Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

moti nxehti temperatura-termometri

Mot me diell dhe shumë i nxehtë temperatura deri 40 gradë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

INFO

NA NDIQ