Mickoski: Patrioti me bateri Kovaçevski po punon për ridefinimin e Maqedonisë dhe shtetin binacional

INA
INA

23 Maj, 2023

Kryetari i partisë më të madhe opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski mbrëmë nga një tubim në Strumicë akuzoi kryeministrin Dimitar Kovaçevskin dhe partinë e tij LSDM se duke bërë koncensione ndaj BDI-së po i hap rrugë ridefinimit të Maqedonisë.

Sipas tij, Kovaçevski një patriot me bateri po çon vendin drejt krijimit të një shteti binacional ,që nënkupton kjo midis maqedonasve dhe shqiptarëve.

“Në të njëjtën kohë, një nga idetë që po paralajmëroj është se po punojnë për krijimin e një shteti binacional të dy popujve, disa komuniteteve që sot përmenden në Kushtetutë dhe ekzistencës së pakicave. Jam i informuar se këto janë idetë që janë zhvilluar në Qeveri, por edhe nga ekspertët partiakë që shkruajnë ndryshimet kushtetuese. Ridefinimi i preambulës së Kushtetutës do të ishte një lloj tradhtie kombëtare nga kjo Qeverie që do ta gjunjëzonte vendin. E paralajmëroj Kovaçevskin të mos bëjë lojëra me ndryshimet kushtetuese që do ta ridefinojnë Maqedoninë në shtet binacional. Të mos bëjë lëshime ndaj BDI-së, sepse ai po paguan shumë çmim për pushtetin që ka”, deklaroi Mickoski.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi opinion

Grubi për “Opinion”: Albin Kurti të merr “mësim” nga Ali Ahmeti

besar-durmishi

Durmishi: Grubi paska ardhur në Tetovë që të mësohet si shtrohet asfalti! (FOTO)

kameramedia

Aliu: Me ligjin e ri do të rregullohet liria e shprehjes në media

arben-taravari-ali-ahmeti

Heqja e 20%, ASH dhe BDI në vija të kundërta

arben taravari ash

A ka pakënaqësi në ASH dhe “Grup të Zjarrit”, flet Taravari (VIDEO)

????????????????????????????????????

Antikorrupsioni: Përdorimi i flamurit evropian është korrupsion politik

fatmir mexhiti

Ndërhyrje kirurgjike me ndihmën e robotit

Kushtetuta-MK-780x439-1-696x392-1

Kovaçevski do t’iа thotë VMRO-së planin për ndryshimin e Kushtetutës

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Qëllimi strategjik është të bëhemi anëtare e BE-së deri në vitin 2030, para nesh janë vendime politike që do të na hapin rrugën

INFO

NA NDIQ