Mickoski për balancuesin: Duhet të shfuqizohet, nuk do të ketë diskriminim në baza etnike

Picture of INA
INA

26/06/2024

Kryeministri Hristijan Mickoski vlerëson se balancuesi duhet të shfuqizohet pasi vjen si rekomandim edhe nga procesi i skriningut të Bashkimit Evropian. Numri “një” i qeverisë tha se megjithatë në periudhën në vijim duhet të gjendet zgjidhje që secili qytetar të jetë i barabartë dhe askush të mos diskriminohet për shkak të përkatësisë së tij në çfarëdo lloj baze.

“Kështu që ajo që duhet të ndodh në periudhën që vijon, është qytetari në fokusin tonë. Për atë, ne kemi hashtag Maqedonia për ty, ai është hashtagu ynë, ajo është motoja e jonë dhe ajo është fushata jonë, Maqedonia për ty. Dhe këtu, nuk themi Maqedonia për shqiptarët, Maqedonia për maqedonasit, për serbët, vllahët, për romët, për boshnjakët, por për ty. Për të gjithë qytetarët. Këtu nuk duhet të ketë askush asnjë dilemë. Kaloi koha e politikanëve nacional romantikë, të cilët nën flamurin e nacionalizmit dhe romantizmit e kanë vjedhur qytetarin”, deklaroi Hristijan Mickoski, kryeministër i Maqedonisë së Veriut.

Por nga VLEN, vazhdojnë të insistojnë se megjithatë balancuesi do të zëvendësohet me ligj të veçantë për përfaqësim të drejtë.

“Ne jemi marrë vesh. Para duhet të sjellim ligj për përfaqësim të drejtë dhe adekuat dhe mbas asaj do ta heqim balancuesin se s’ka nevojë kur të ketë ligj”, deklaroi Arben Taravari, VLEN.

Të njëjtën e deklaroi paraprakisht edhe zëvendëskryeministri i parë, Izet Mexhiti, i cili tha se balancuesi nuk po degradohet, por po ngrihet në nivel më të lartë, që përfaqësimi adekuat i komuniteteve të jetë normë ligjore.
Çështja e shfuqizimit të balancuesit tanimë një kohë të gjatë është temë debati, pasi në periudhën e kaluar është keqpërdorur shumë. Respektivisht, ka pasur shumë raste kur qytetarët rrejshëm janë paraqitur si pjesë e një komuniteti vetëm për t’u punësuar. Nga ana tjetër, shteti nuk ka mekanizma ligjor këtë për ta parandaluar këtë keqpërdorim.

TË FUNDIT
7 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
9 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
10 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
12 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
14 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

12 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
21 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
10 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
21 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
9 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
19 orë
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
7 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
18 orë
Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu
16 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ