Mickoski: Për temat e rëndësishme në shtet flet vetëm BDI

Iliria News Agency
Iliria News Agency

30/01/2022

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski sot në fjalimin e tij me temën “Fushatat politike dhe qëllimet e organzatave të grave” që u organizuar nga Forumi i Gruas i OBRM-PDUKM-së dhe fondacionit “Jarl Hjalmarson” u shpreh se në Maqedoni ka politikanë të korruptuar që kanë mbështetur politikanë që kanë kapur shtetin.

Sipas tij, politikanët që në mënyrë militante nuk kanë arritur para disa dekadave, tani arrijnë sukseses nga sistemi dhe shkatërrojnë institucionet.

“Për çështjet themelore që janë sfidë kryesore për Maqedoninë dhe qytetarët pa dallim të përkatësisë së tyre etnike, do të thoja se promotor ose eksponentë kryesor janë përfaqësues të BDI-së. Kur bëhet fjalë ekonomi, këtu bëhet fjalë për energjetikën këtu janë Kreshniku ose Fatmiri. Kur bëhet fjalë për tema nacionale ose për procesin eurointegrues, këtu janë Aliu, Artani dhe Bujari. Por kur bëhet fjalë për trysnu dhe mobing ndaj VMRO-DPMNE-së, ndaj popullit të Maqedonisë këtu janë Oliveri, Vilma, Ljupço dhe të tjerët”, tha Mickoski.

Ai shtoi se për këtë arsye duhet të ketë ndryshime në mënyrë që Maqedonia të ecë para.

“Ne duhet të krijojmë front dhe të unifikohemi kundër politikanëve të korruptuar dhe fronit anti LSDM dhe anti BDI nëse duam shtet bashkëkohor”, u shpreh Mickoski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Presheva lugine

Kërkohet hapja e degës së gjuhës shqipe në Preshevë, dorëzohet shkresa në Universitetin e Beogradit

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

palevski vanja

Avramovska-Madiq: Palevski do të ekstradohet menjëherë pas kompletimit të dokumenteve administrative

azerbejxhan

Hiqen vizat mes Shqipërisë dhe Azerbajxhanit

Aksidenti-600x360

19-vjeçari përplas me makinë një këmbësor në Çair, të lënduar edhe dy të mitur në makinë

INFO

NA NDIQ