Mickoski: Preferojmë koalicion me VLEN-in por nuk i mbyll dyert për askënd

Picture of INA
INA

21/04/2024

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski në intervistë për MIA-n shprehet se pas 8 majit, ditës së votimit për zgjedhjet parlamentare, koalicioni “Maqedonia yte” do të jetë fitues absolut.

Ai beson se ata do të arrijnë të konsolidojnë 61 deputetë dhe shton se për partner koalicioni e preferojnë bllokun opozitar shqiptar.

Për koalicionin e mundshëm me BDI-në, thekson se dyert në politikë nuk janë asnjëherë të mbyllura, por thekson se përparësi ka koalicioni “Vlen”.

“MENDOJ SE VMRO-DPMNE DO TË ARRIJË TË KONSOLIDOJË 61 DEPUTETË PAS 8 MAJIT. SI KOALICION “MAQEDONIA YTE”, NE DO TË JEMI FITUESI ABSOLUT. SOT NUK DO TË MUND TË PROJEKTOJA SE SA. ME SIGURI DO TË FTOJMË NJË PARTNER TË KOALICIONIT PIKËRISHT PËR KËTO ARSYE QË PO FLASIM PËR TË DREJTAT E PËRFAQËSIMIT TË BASHKËSIVE MË TË VOGLA ETNIKE. KJO ËSHTË FJALIA IME QË DYERT NUK MBYLLEN ASNJËHERË NË POLITIKË DHE KËSHTU ËSHTË. POR, PRIORITETI YNË ËSHTË KOALICIONI ME OPOZITËN SHQIPTARE”, THEKSON MICKOSKI.

TË FUNDIT
41 minuta
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
3 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
4 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
4 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
4 orë
Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Sot nis sesioni pranveror treditor i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në agjendë edhe Kosova
19 orë
Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!
1 ditë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO
5 orë
Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?
1 ditë
Policia e Maqedonisë jep detaje për arrestimin e Feros
19 orë
Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024
1 ditë
Myftiu i Beogradit thotë se kombi serb nuk është gjenocidal: Serbia ime nuk e meriton këtë
4 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe
1 ditë
Si po zhvillohen bisedimet për Qeverinë, flet zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së

LEXO MË SHUMË

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ