Mickoski: Të hënën do të dorëzojmë në Kushtetuese kërkesën për shfuqizimin e ligjit për dokumentet e udhëtimit, deri në shkurt nuk mund të bëhet zëvendësimi

INA
INA

13/01/2024

“I bëj thirrje Ministrisë së Brendshme dhe autoriteteve që të deklarojnë se deri në këtë moment janë lëshuar 1 milion e 200 mijë dokumente udhëtimi dhe diku rreth një milion e 300 mijë kanë mbetur sepse janë lëshuar gjithsej 2.5 milionë dokumente udhëtimi që duhen zëvendësuar, nga ato 1 milionë e 300 mijë që kanë mbetur vetëm për lyerje, po të kemi parasysh që janë 4000 kërkesa në ditë, duhet të paktën një vit. Kështu që është e pamundur të arrihet të përfundohen në shkurt”, deklaroi kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski nga Vevçani.

Mickoski shtoi se edhe informacionet thonë se në MPB për momentin janë rreth 30.000 formularë për lëshimin e dokumenteve të udhëtimit, dhjetë mijë dygjuhësh, përkatësisht në gjuhën shqipe. Që do të thotë se mjafton vetëm për të mbuluar atë që deri më tani ka ardhur si kërkesë në MPB.

“Ju e dini se nuk do të ketë një prokurim të ri, do të arrijë diku në mars. Kështu që i qëndroj asaj që thashë një ditë më parë se duhen vite për të përfunduar këtë proces. Nuk mund të përfundojë deri në shkurt të këtij viti, pra për disa javë nga sot”, ka përfunduar kryetari i VMRO-DPMNE-së.

Ai ka treguar se të hënën VMRO-DPMNE do ta dorëzojë kërkesën për shtyrjen e afatit të dokumenteve të udhëtimit në Gjykatën Kushtetuese.

“Të hënën do të parashtrojmë kërkesë në Gjykatën Kushtetuese për anulimin e ligjit dhe lehtësimin e këtij ligji. Nëse Gjykata Kushtetuese dëshiron ta zgjidhë çështjen, mund të thërrasë menjëherë seancën dhe të diskutojë kërkesën që do të paraqesim dhe të vërë në fuqi dekretin ligjor. Por ende është vendim i Gjykatës Kushtetuese, nuk do të doja të ndërhyja në punën e Gjykatës Kushtetuese, nëse ajo dëshiron t’i ndihmojë qytetarët, ka një mënyrë për t’i ndihmuar”, tha Mickoski

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

autobus-besa

Aktvendimi për “Besa Transin” do të shpallet më 7 mars

Hristijan Mickoski

Mickoski ankohet: Byreku me jogurt është bërë 120 denarë

Afrim Gashi

Gashi optimist: Mbase sot përfundojmë procesin e mbledhjes së nënshkrimeve për Taravari

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Ademi: Osmani është i pari në listë, kemi mbledhur mbi 9.000 nënshkrime

kuvendi parlamenti

Të mërkurën deputetët do të votojnë për anëtarin e KSHZ-së dhe Ligjin për lojërat e fatit

bujar osmani

Osmani: Ukraina është vetëm stacioni i parë i ambicies imperialiste ruse, në radhë është Ballkani

kasami tetove nenshkrime

“Ndryshimin nuk e ndal as pushteti e as Rusia”, Kasami: Po të kishte më shumë zyra KSHZ, nënshkrimet do të mblidheshin për një ditë

IMG_9311

Taravari: Nënshkrim i Juaj është Frymëzim dhe Nder për Mua! Ndryshimi ka Nis!

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata ulen çmimet e derivateve të naftës

INFO

NA NDIQ