Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

Picture of ina-online
ina-online

12/06/2024

Kryetari i VMRO-DPMNE dhe mandatari për formimin e Qeverisë, Hristijan Mickoski njoftoi se të martën, më 18 qershor do të dërgoj në Kuvend do listën zyrtare të anëtarëve të qeverisë së re, ndërsa të dielën, më 16 qershor, VMRO-DPMNE do të mbajë seancat e Komitetit Ekzekutiv dhe Qendror, në të cilat do të përcaktohet lista e anëtarët e rinj të qeverisë nga Koalicioni “Maqedonia juaj”.

“Këtë fundjavë të dielën do të mbahet seanca e Komitetit Ekzekutiv dhe Qendror të VMRO-DPMNE-së, ku do të prezantohen vendimet kadrovike nga unë si mandatar. Pres që Komiteti Qendror dhe Ekzekutiv të marrë një vendim dhe nëse është pozitiv të bëhet me dije në opinion. Lista zyrtare e qeverisë së ardhshme së bashku me programin e punës do të dorëzohet të martën, më 18 qershor, në Kuvendin e Maqedonisë”, deklaroi Mickoski para fillimit të Asamblesë së Përgjithshme të BNJVL-së.

Ai theksoi se nuk mund të flasë në emër të partive dhe koalicioneve të tjera që janë pjesë e qeverisë së re se cilat do të jenë vendimet e tyre kadrovike.

Ai konfirmoi se në qeverinë e re do të ketë përfaqësues të koalicionit “Maqedonia juaj” të udhëhequr nga VMRO-DPMNE dhe “VLEN” dhe të lëvizjes “ZNAM”, ndërsa në opozitë do të jetë koalicioni “Fronti evropian”, koalicioni i “Ardhmërisë Evropiane” i udhëhequr nga LSDM-ja dhe partia politike e Majtë.

TË FUNDIT
15 minuta
Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së
1 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
1 orë
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person
1 orë
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
2 orë
Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj
1 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
22 orë
Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm
12 orë
Arrestimi i veteranit të UÇK’së, Ambasadori Qehaja: S’ka rrezik për dorëzimin e Blerim Ramadanit në Serbi
1 ditë
Paralajmëroi burgosjen e Vuçiqit nëse hyn në Kosovë pa leje, deklarohet Sveçla
15 minuta
Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së
22 orë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?

LEXO MË SHUMË

sadulla duraki duraku

Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

policia

Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LSDM

LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

maqedoni-bullgari-780x439-1

Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

mexhiti mickoski

Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

vlora hyseni

SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri

INFO

NA NDIQ