Mickoski thotë se ka shumicë prej dy të tretave: Së shpejti bëhet qeveria e re

Picture of INA
INA

06/06/2024

Mandatari për përbërjen e qeverisë së re, Hristijan Mickoski, siguron se në Kuvend ka mbështetjen e mbi 80 deputetëve. Pas marrjes së mandatit, ai tha se mund të votojnë qeverinë që nesër, por për rikompozimin e ministrive, si dhe për ndryshimet e paralajmëruara me sistemin gjyqësor-prokuror, duhet shumica prej 2/3.

“Pres që qeveria e re të zgjidhet para afatit. Teorikisht, ne mund të votojmë ende nesër për qeverinë. Por në përputhje me planet për rikompozimin e qeverisë të pranuara nga partnerët tanë të koalicionit, na duhet një shumicë prej 2/3”.

“Krahas kësaj na duhen 80 deputetë për detyrën kyçe, luftën kundër krimit dhe korrupsionit dhe këtë do ta bëjmë duke shpërbërë Këshillin Gjyqësor dhe Këshillin e Prokurorëve Publikë. Ju siguroj se kemi mbi 80 deputetë”, tha Mickoski.

Ndryshe, ai sot nga presidentja e vendit e mori mandatin për formimin e qeverisë së re, ndërsa afat për ta bërë këtë ka 20 ditë.

TË FUNDIT
27 minuta
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
34 minuta
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet
1 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
1 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit
1 orë
Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

ME TE LEXUARA

1 ditë
Siljanovska Davkova takoi presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier
1 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
23 orë
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë
6 orë
Sot dhe nesër regjim i posaçëm komunikacioni në qendër të Shkupit
1 ditë
OKB-ja ka akuzuar Izraelin për krime kundër njerëzimit
34 minuta
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet
22 orë
Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër
1 ditë
Taravari: Ligji për ushtrues detyre të kryetarëve të komunave është gati, presim mbështetje

LEXO MË SHUMË

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani mjekësinë mund ta kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

shkolla-nxenes-780x439-1

Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

kurban dashi

Festa e Kurban Bajramit, ditë jo pune për besimtarët myslimanë

INFO

NA NDIQ