Mickoski: Zgjedhjet parlamentare të mbahen së bashku me ato presidenciale

Picture of ina-online
ina-online

05/10/2023

“Deshi apo jo Kovaçevski, zgjedhje do të ketë. Deri më tani, në këto më shumë se 3 dekada, nuk ka ndodhur që të mos ketë takim të liderëve në të cilin do të pajtohen datat për ato zgjedhje”.

Kjo u theksua sot nga kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski. Ai thotë se duhet një takim udhëheqës, por për të rënë dakord për procesin zgjedhor, për të përcaktuar datat e zgjedhjeve, për një qeveri teknike dhe për të zbatuar rekomandimet e OSBE/ODIHR.

“Nëse Kovaçevski nuk pranon, përgjegjësia është e tij”, thotë lideri i opozitës. Sipas tij, është logjike që zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të bëhen në të njëjtën kohë për të ulur kostot.

“Procesi zgjedhor kushton nga 7 deri në 10 milionë euro dhe tani do të ishte pak jo korrekte nga ana jonë në kushte krize, në kushtet kur gjysma e popullsisë është e uritur dhe mezi ia del mbanë, ne të flasim për procese zgjedhore të ndara, aq më tepër që të hyjmë në krizë politike dhe kushtetuese nëse zgjedhjet presidenciale nuk janë të suksesshme dhe pastaj realisht të hyjmë në një problem serioz duke pasur parasysh që viti 2025 është një vit tjetër zgjedhor, kemi zgjedhje lokale.

Qëllimi ynë është vetëm të ndihmojmë në proces dhe të sillemi si shtetas dhe vlerësojmë se ndoshta është më mirë që vendi të ketë zgjedhje të përbashkëta, raundi i dytë presidencial të jetë së bashku me zgjedhjet parlamentare. Jemi të gatshëm për çdo koncept”, tha Mickoski.

TË FUNDIT
32 minuta
Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet
1 orë
E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë
2 orë
Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime
3 orë
Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë
3 orë
Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

ME TE LEXUARA

2 ditë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
11 orë
Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës
1 ditë
Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët... (FOTO)
5 orë
Mucunski: Mbetemi një anëtar i besueshëm i NATO-s me një kontribut të rëndësishëm për paqen globale
1 ditë
Angelov shpalli mënyrën e kompensimit të qytetarëve që kanë pësuar dëme nga fatkeqësitë natyrore
2 ditë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

LEXO MË SHUMË

Menduh Thaci

Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime

Screenshot_11-28-780x439

Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

Mucunski stoltenberg

Mucunski: Mbetemi një anëtar i besueshëm i NATO-s me një kontribut të rëndësishëm për paqen globale

pushk-gjahu

Zbatimi i ligjit për armatim në RMV: Një sfidë për sigurinë publike

Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

burgu-idrizove

Ndërroi jetë i burgosuri që u rrah në Idrizovë, Prokuroria nis hetimet

INFO

NA NDIQ