Mickovski bëhet pishman, tërheq përkrahjen për ndryshimet kushtetuese, mendon vetëm për zgjedhje të parakohshme!

Picture of ina-online
ina-online

30/06/2023

Kryetari i opozitares maqedonase VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski ka vendosur dyshime edhe në deklaratën e kancelarit gjerman Olaf Scholz për garancën që i dha Maqedonisë së Veriut se nuk ka sfida të tjera përveç ndryshimeve kushtetuese.

Mickoski në Kanal 5 theksoi se fjalë të tilla të mira dhe hijeshi të tilla kemi parë për më shumë se dy dekada që kur rruga jonë drejt BE-së filloi me nënshkrimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, ose më shumë se tre dekada që kur u bëmë shtet i pavarur, por gjithmonë nga ne kërkojnë lëshime.

BDI mban zgjedhjet brendapartiake, fton anëtarësinë të shprehë lirshëm vul…
Mickoski tha se për t’u bindur qytetarët e Maqedonisë në ato fjalë të bukura nga BE-ja, në takimin e ardhshëm të Këshillit Evropian le të dalin në një përfundim të ri në të cilin do të nisen nga draft-versioni punues i kornizës negociuese. , sepse ende nuk është paraqitur, pjesa ku është marrëveshja dypalëshe me Sofjen.

Ai tha se katër javë i dhanë mundësi qeverisë të zgjedhë një nga propozimet e tij por shtoi se nga sot kjo nuk vlen, zgjidhja janë vetëm zgjedhjet.

“Dy opsionet që i ofrova në mbledhjen e lidershipit ishin në tavolinë deri në këtë moment, deri në këtë emision ende nuk kam dëgjuar përgjigje nga Kovaçevski se cilin nga dy opsionet e pranon, qoftë të parin (Ndryshimet kushtetuese) me efekt të vonuar, pra të shohim, ose e dyta – zgjedhje të parakohshme parlamentare. Nga sot është vetëm një opsion në tavolinë, e ai janë zgjedhjet e parakohshme parlamentare”, tha Mickoski në Kanal 5.

Për negociatat me BE-në, Mickoski tha se sipas tij vendi nuk po negocion, madje jemi shumë larg negociatave.

TË FUNDIT
38 minuta
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave
2 orë
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
3 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
15 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
15 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

ME TE LEXUARA

3 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
21 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
2 orë
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
1 ditë
VLEN: BDI me xhepat plot, shet patriotizëm të rrejshëm, ja keqpërdorimet nga funksionarë dhe familjarë të kreut të BDI-së
19 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
38 minuta
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave
1 ditë
Disa vjedhje në Çarshinë e Shkupit, hajni kapet nga kamerat!
18 orë
MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi

LEXO MË SHUMË

IMG_4549

Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave

Bujar Osmani

VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

Ilire dauti ASH

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ