Mickovski kërkon takim liderësh

Picture of ina-online
ina-online

24/08/2023

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski bëri thirrje për një takim liderësh për zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Ai përsëriti se partia nuk do të ndryshojë qëndrimin për ndryshimet kushtetuese dhe nuk do t’i nënshtrohet asaj që ai e përshkroi si një fushatë torture dhe presioni. Sipas tij, tortura organizohet nga Qeveria, e cila gjithashtu kërkoi nga përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare që të torturojnë VMRO-DPMNE-në në mënyrë që të pranojnë ndryshimin e Kushtetutës. Mickoski tha se deri më tani partia kishte ofruar zgjidhje, si ajo me kushtetutën sipas modelit kroat dhe ndryshime kushtetuese me efekt të shtyrë, por tani nuk ka asgjë për të biseduar me qeverinë përveç zgjedhjeve të parakohshme.

“Nuk ka asgjë më shumë në tryezë, por ka vetëm një gjë, takim liderësh rreth datës për zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe në atë takim liderësh t’i dakordojmë detajet e ndryshimeve legjislative. Jemi të gatshëm për zgjedhje të shpejta parlamentare pa qeveri teknike. Kjo është gjithçka që është në tryezë tani. Kushdo që dëshiron ta diskutojë këtë çështje me ne është i mirëpritur. Gjithçka tjetër, VMRO-DPMNE aktualisht e konsideron si pjesë të kësaj fushate të torturës dhe presionit,” tha Hristijan Mickoski, kryetar i VMRO-DPMNE.

TË FUNDIT
29 minuta
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
37 minuta
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
3 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
4 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë
5 orë
Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

ME TE LEXUARA

1 ditë
E tmerrshme! Bashkëmoshatarët hedhin një të mitur nga një lartësi në Tetovë
37 minuta
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
1 ditë
Micotakis me kërcënim të ri: Do t’ju bllokojmë për në BE! Mickoski: Në vend të urimeve, morëm muskuj politik!
10 orë
Zyrtari i policisë së Maqedonisë kapet duke marrë 12 mijë euro ryshfet
1 ditë
Gjendet një granatë e pa shpërthyer që nga Lufta e Parë Botërore
29 minuta
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2207

Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

Screenshot-31

Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

Screenshot_2024-05-18-15-32-20-219_com.android.chrome-edit

Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

IMG_2192

Deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën konstituive të përbërjes së re parlamentare

Aksidenti-600x360

Aksident në Kërçovë, 5 të lënduar

INFO

NA NDIQ