Micotakis në NATO do të flasë për emrin! VMRO: Jemi të gatshëm që të bisedojmë çfarë nuk ka plotësuar Greqia

Picture of INA
INA

09/07/2024

Mbështetje ekonomike dhe politike për realizimin e interesave strategjik të shtetit kërkoi kryeministri Hristijan Mickoski nga kongresmenët amerikan. Në Uashington ku Mickoski shkoi për shkak të Samitit të NATO-së, ai u takua me më shumë funksionarë amerikan me të cilët ka biseduar edhe për raportet dypalëshe me SHBA-të. Mickoski mbajti edhe fjalim në Universitetin “Xhons Hop

Samiti tre ditorë i NATO-së është arsyeja për udhëtimin e parë të Mickoskit si kryeministër jashtë vendit, por edhe rasti i parë për tu takuar me kolegun grek Kirijakos Micotakis, me të cilin e ashpërsuan retorikën për shkak të përdorimit të emrit kushtetues. Athina zyrtare konfirmoi se në Samit do të flitet për Marrëveshjen e Prespës, pasi që paraprakisht Micotakis paralajmëroi se Mickoski do të befasohet në mënyrë të pakëndshme.

Mickoski para pak kohe tha se do të largohet i përgatitur në Uashington me dokument i cili do t’i përmbajë obligimet që Greqia nuk i ka plotësuar. Megjithatë, nga partia e tij thonë se më mirë të flitet për përforcimin e raporteve ekonomike, sesa të forcohen pasionet nacionaliste.

Mickoski në Samit është i shoqëruar nga shefi i diplomacisë, Timço Mucunski, si dhe nga ministri i mbrojtjes dhe i punëve të brendshme, Vllado Misjallovski dhe Pançe Toshkovski. Në Uashington është edhe kryeparlamentari Afrim Gashi, i cili merr pjesë në asamblenë parlamentare të NATO-së, ndërsa fokusi kryesor do të jetë ndihma për Ukrainën.

TË FUNDIT
16 orë
DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?
16 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
22 orë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
2 ditë
Mali i Zi ndaloi transmetimin e 20 mediave ruse, Rusia paralajmëron “përgjigje”
2 ditë
“Nuk duhet të pritet janari”, kërkohet urgjentisht largimi i Miroslav Lajçakut

ME TE LEXUARA

22 orë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
16 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
16 orë
DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?

LEXO MË SHUMË

presheva

DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?

milo gjukanoviq gjukanovic

Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij

Tabanoc kufi

Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

tv-media-radiodifuzion

Mali i Zi ndaloi transmetimin e 20 mediave ruse, Rusia paralajmëron “përgjigje”

Lajcak

“Nuk duhet të pritet janari”, kërkohet urgjentisht largimi i Miroslav Lajçakut

petkovic simic serbi kine

Ministrat e Vuçiqit në Kinë, heshtje në Bruksel?!

ministrat e mbrojtjes nato ballkan

Forcat e NATO-s do të mund të kalojnë shumë më shpejtë nëpër Korridorin 8!

srebrenica

Maqedonia bashkësponsorizoi rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë, por qeveria e re nuk do ta shënojë Ditën Ndërkombëtare

Samiti NATO

Samiti i NATO-s në Washington/ Rama pranë Biden dhe Stoltenberg

INFO

NA NDIQ