Microsoft bën paralajmërimin e fundit për Windows 7 dhe 8

Picture of INA
INA

04/10/2023

Shtatë vjet më vonë se sa ishte premtuar, Microsoft i ka dhënë fund mbështetjes për përditësime falas në kompjuterët Windows 7 dhe Windows 8.

Opsioni për të përmirësuar falas në edicionin më të fundit të Windows 11 duke përdorur një çelës Windows 7 ose 8 nuk është më i disponueshëm dhe kur u prezantua Windows 10, përdoruesve të këtyre dy sistemeve iu dha “mundësia për të përmirësuar falas deri në vitin 2016”.

Megjithatë, Microsoft e zgjati këtë afat për plot shtatë vjet, pa asnjë shpjegim zyrtar. Tani në faqen zyrtare është bërë e ditur se opsioni është ndërprerë, por duke pasur parasysh praktikën e mëparshme – provojeni, mbase nuk është vonë.

Tani, duket se kësaj “marrëveshjeje të heshtur” midis Microsoft dhe përdoruesve më në fund i ka ardhur fundi, me uebfaqen e Qendrës së Partnerit të Pajisjeve të Microsoft që thotë se “rruga e instalimit për të marrë përditësimin falas të Windows 7/8 tani është hequr”.

Nëse keni Windows 10, mund të përmirësoni në Windows 11 falas për sa kohë që pajisja juaj plotëson kërkesat minimale të sistemit.

Duket se çelësi i Windows 7/8 funksionon ende për sa kohë që versioni i Windows 11 që po përmirësohet është 22H2 ose më i vjetër, por kjo mund të konsiderohet ende si një paralajmërim përfundimtar për përdoruesit për të përmirësuar në sistemin e ri operativ.

TË FUNDIT
17 orë
Përdorimi i tepruar i internetit “fik” trurin
2 ditë
Modaliteti i ri i lojës i iPhone e bën atë “më të shpejtë” dhe “me reagim të përmirësuar”
2 ditë
Elon Musk kërcënon të ndalojë përdorimin e pajisjeve Apple në kompanitë e tij për shkak të partneritetit me OpenAI
2 ditë
Apple përfshin ChatGPT-në në pajisjet iPhone e Mac
3 ditë
Apple publikon reklamën e re ‘të çuditshme’ për veçorinë me prekje të dyfishtë

ME TE LEXUARA

17 orë
Përdorimi i tepruar i internetit “fik” trurin

LEXO MË SHUMË

femij telefon

Përdorimi i tepruar i internetit “fik” trurin

apple

Modaliteti i ri i lojës i iPhone e bën atë “më të shpejtë” dhe “me reagim të përmirësuar”

Elon Musk X twitter

Elon Musk kërcënon të ndalojë përdorimin e pajisjeve Apple në kompanitë e tij për shkak të partneritetit me OpenAI

Apple-1

Apple përfshin ChatGPT-në në pajisjet iPhone e Mac

Apple-1

Apple publikon reklamën e re ‘të çuditshme’ për veçorinë me prekje të dyfishtë

google maps

Google Maps po ju paralajmëron: Keni kohë deri më 1 dhjetor

tiktok-730x410-1

Kuvendit i shkon një kërkesë për mbylljen e TikTok-ut në Kosovë

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Kujdes me mashtrimin që po bëhet në Whatsapp: Si të mos bini në duart e hakersave

instagram

Instagram me të reja që do të jenë të padurueshme për përdoruesit

INFO

NA NDIQ