Microsoft do të investojë 10 miliardë dollarë në krijuesin e ChatGPT

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2023

Microsoft planifikon të investojë 10 miliardë dollarë në OpenAI, startupi pas mjetit shumë popullor të inteligjencës artificiale ChatGPT sipas një raporti nga Semafor, raporton PCW. Marrëveshja është pjesë e një raundi investimesh së bashku me investitorë të tjerë që do të vlerësonte OpenAI me 29 miliardë dollarë.

Nuk është e qartë nëse marrëveshja është finalizuar por plani ishte që të arrihej në fund të 2022.

Microsoft do të marrë 75% të fitimeve të OpenAI derisa të fitojë paratë e investuara dhe më pas kompania do të ketë 49% të aksioneve. Microsoft dhe OpenAI nuk kanë komentuar raportin.

Prej disa javësh e gjithë bota e teknologjisë ka folur për ChatGPT. Mjeti është një model i përpunimit natyral të gjuhës dizajnuar për të gjeneruar tekst që duket sikur një njeri ta ketë shkruar.

Modeli AI, një variant i GPT-3, është përdorur për çdo gjë nga shkrimi i kodit tek eseve për shkollat. Një investim i tillë në ChatGPT do të ndihmonte Microsoft me përpjekjet për të konkurruar në tregun e kërkimit në ueb dominuar nga Google.

Motori i kërkimit të kompanisë Bing ka vetëm një përqindje të vogël dhe ChatGPT-n Microsoft e sheh si një mënyrë për të konkurruar me Google.

OpenAI u themeluar nga sipërmarrësi i Luginës së Silikonit Sam Altman në 2015-ën ndërsa lançoi ChatGPT në fund të Nëntorit.

TË FUNDIT
2 ditë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
5 ditë
“Nuk kanë turp!" Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë
6 ditë
“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman
6 ditë
Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj
6 ditë
Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

tik tok

A do të ndalohet përfundimisht përdorimi i TikTok-ut në Kosovë?

meta-logo-1

Brazili kërkon nga Meta të pushojë së shfrytëzuari të dhënat e përdoruesve për të trajnuar modelet e tij gjeneruese të AI

Apple-1

Apple miraton Epic Game Store për BE-në

Apple-1

Komisioni Europian akuzon Apple se ka shkelur rregullat teknologjike të unionit

INFO

NA NDIQ