Microsoft Edge nuk shkarkon më të dhëna nga shfletues të tjerë pa leje

INA
INA

21/02/2024

Nuk është e pazakontë që ndonjë shfletues uebi të dëshirojë të jetë i parazgjedhur dhe në fillim, pavarësisht se kush është, të kërkojë të vendoset si parazgjedhje dhe meqë ra fjala të ofrojë opsionin për të importuar të dhëna nga një shfletues tjetër për të lehtësuar tranzicionin.

Por bëhet e pazakontë kur kjo bëhet pa lejen dhe njohuritë eksplicite të përdoruesit siç duhet të jetë dhe siç thekson Microsoft në sqarim:

“Me pëlqimin tuaj, Microsoft Edge do të shkarkojë rregullisht të dhëna nga shfletues të tjerë të disponueshëm në pajisjen tuaj Windows. Këto të dhëna përfshijnë të preferuarat e tua, historikun e shfletimit, kukit, të dhënat e plotësimit automatik, shtesat, cilësimet dhe të dhëna të tjera të shfletimit.”

Megjithatë, ky nuk ishte rasti pas një përditësimi të fundit të Windows ku Edge kopjoi të dhënat duke përfshirë skedat aktive nga Chrome pa lejen e përdoruesit.

The Verge raportoi se kur përditësohet një PC me Windows, Microsoft Edge hapet automatikisht pas një rinisjeje dhe shfaq të gjitha skedat që janë përdorur në Google Chrome në të njëjtin kompjuter pa kërkuar sinkronizimin e të dhënave të Chrome.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

intel

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë “të frymëzuar nga truri i njeriut”

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

facebook-meta

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

bill

“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

nasa

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

apple-iphone-15-pro-3

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

bota-rrezik globi toka

Parashikimet e Nikola Teslës që janë realizuar deri tani

INFO

NA NDIQ