Microsoft: Hakerët rusë po tentojnë të hyjnë brenda sistemit të sigurisë kombëtare të SHBA-së

INA
INA

11/03/2024

Kompania teknologjike “Microsoft” ka thënë të premten se hakerët e lidhur me inteligjencën e jashtme të Rusisë po përpiqen të hyjnë sërish në sistemet e saj, duke përdorur të dhëna të vjedhura nga emailet e korporatave në janar në mënyrë që të fitojnë qasje të re në gjigantin e teknologjisë dhe në produktet që përdoren në të gjitha institucionet e sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, raportoi të hënën Reuters.

Disa analistë kanë përmendur shqetësimet për sigurinë e sistemeve dhe shërbimeve në “Microsoft”, një nga prodhuesit më të mëdhenj të softuerëve në botë që ofron shërbime dhe infrastrukturë digjitale për qeverinë e SHBA-së.

Ata kanë shprehur shqetësime për rreziqet e sigurisë kombëtare.

“Microsofti” ka thënë se një grup i sponsorizuar nga shteti rus i quajtur Midnight Blizzard, ose Nobelium, qëndron pas ndërhyrjeve.

“Microsoft” zbuloi shkeljen në janar, duke thënë se hakerët kanë tentuar të depërtojnë në llogaritë e emailit të korporatave, duke përfshirë ato të drejtuesve të lartë të kompanive, si dhe sigurinë kibernetike dhe funksione ligjore.

“Duke pasur parasysh rrjetin e gjerë të klientëve të ‘Microsoftit’, nuk është për t’u habitur që po synohet një depërtim i tillë”, ka thënë Jerome Segura, studiuesi kryesor i çështjes në kompaninë e sigurisë kibernetike Malwarebytes’ Threatdown Labs. Ai shtoi se është shqetësuese që sulmi ende po zhvillohet pavarësisht përpjekjeve të ‘Microsoft’ për të penguar qasjen.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

bill

“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

nasa

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

apple-iphone-15-pro-3

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

bota-rrezik globi toka

Parashikimet e Nikola Teslës që janë realizuar deri tani

microsof

Microsoft do të investojë 1.5 miliardë dollarë në firmën e inteligjencës artificiale

Elon Musk X twitter

Zbulohet se çfarë i shkroi Elon Musk stafit të Tesla-s ku njoftoi pushimin nga puna të më shumë se 10% të fuqisë punëtore

whatsapp-main-600x360

Aplikacioni WhatsApp po merr një chatbot me AI

INFO

NA NDIQ