Migrena duhet të merret seriozisht ndërsa koha e pritjes për trajtimim rritet

INA
INA

29/09/2023

Koha që njerëzit presin të trajtohen për migrenën është pothuajse dyfishuar në Angli, sipas një raporti të ri, të një një shoqatë bamirëse që tregon se gjendja “dobësuese dhe e stigmatizuar” të merret seriozisht nga mjekët.

Migraine Trust tha se duhet të ketë më shumë ndërgjegjësim për rrugët që ekzistojnë për menaxhimin e migrenës, të cilat mund të shkaktojnë dhimbje të forta, si dhe nauze, konfuzion dhe shikim të paqartë.

Ata gjithashtu thanë se duhet marrë seriozisht dhe të mos keqkuptohet si “thjesht një dhimbje koke”.

Një në shtatë të rritur ose 10 milionë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar mendohet se janë të prekur nga migrena, raporton The Independent, transmeton Klankosova.tv.

Më shumë se një milion njerëz kanë migrenë kronike, që do të thotë se ata përjetojnë dhimbje koke për të paktë0n 15 ditë të muajit.

Të dhënat e marra nëpërmjet një kërkese të Ligjit për Lirinë e Informacionit nga Migraine Trust zbuluan se koha e pritjes për pacientët që kërkojnë kujdes të specializuar për migrenën në Angli është rritur nga 15 javë në 2021 në një mesatare prej 29 javësh në 2023.

Ai gjithashtu pretendon se aksesi në barna të reja po “pengohet” nga koha e pritjes, së bashku me mungesën e mjekëve dhe infermierëve specialistë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lodhje gjume plogeshti

Arsyet se pse flini më shumë se 8 orë

duart dridhje

Cilat janë sëmundjet autoimune?

stresi_zemra

Revolucion në kardiologji! Inteligjenca artificiale mund të parashikojë infarktet e zemrës

ko rosvera

Tabletat e njejta, në Gjermani 5 euro, në Maqedoni 15 euro

dhimbje_barku

Keni probleme me metabolizmin? Kirurgu i njohur britanez ju vjen në ndihmë

caji-600x360

Çaji më i mirë me sheqer apo pa sheqer?

hiv sida

A trajtojnë ilaçet bimore infeksionin HIV?

fatmir mexhiti

Mexhiti: Mbretëria e Bashkuar do të ofrojë mbështetje për ndërtimin e një qendre të re klinike

lodhje gjume plogeshti

Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

INFO

NA NDIQ