Mihajllovska: Nota mesatare e maturës shtetërore këtë vit është 3.25

Picture of INA
INA

05/07/2024

Drejtoresha e Qendrës Shtetërore të Provimeve, Biljana Mihajlovska, sot në konferencë për media informoi se nota mesatare vjetore e provimit të maturës shtetërore është 3,25 dhe siç theksoi ajo, edhe pse është më e ulët se vitet e kaluara, megjithatë është notë e shkëlqyer për sa i përket objektivitetit.

“Nota mund të jetë pak më e ulët, por në krahasim me atë që kemi pasur vitin e kaluar si mënyrë funksionimi, mund të them se është notë e shkëlqyer në aspektin e objektivitetit”, tha Mihajlovska.

Ndërsa ministrja e Arsimit Vesna Janevska, tha se ministria do të fillojë negociatat me universitetet për lirimin e hapësirave më të mëdha, në mënyrë që nga viti i ardhshëm të mbahet matura shtetërore.

Ajo gjithashtu tha se do të insistojë që të ketë edhe bllokues, që maturantët të mos mund t’i përdorin celularët e tyre.

TË FUNDIT
2 orë
Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian
3 orë
Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup
4 orë
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
5 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
6 orë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

ME TE LEXUARA

5 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?
4 orë
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
1 ditë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
3 orë
Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup

LEXO MË SHUMË

sgvf

Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian

gashi

Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup

arrest ushtar

Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

vlora hyseni

SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri

policia serbe vrasje serbi

Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë

janusz bugajski

Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë

policia kosoves

Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

INFO

NA NDIQ