Mijallkov, Jankulloska dhe Janakieski për disa vite do të jenë qytetarë të lirë

INA
INA

22/09/2023

Ende po analizohet dhe është e paqartë kur dhe si do të vjetërohen rastet e ish-Prokurorisë Speciale me ndryshimet e fundit të Kodit Penal. Përveç matematikave politike, bëhen edhe llogaritë juridike për atë se kush dhe si do të shpëtojë.

Sipas analizave të para, të akuzuarit kryesor të ish-PSP-së, Sasho Mijallkov, Gordana Jakullovska dhe Mile Janakieski për disa vite do të jenë qytetarë të lirë.

Emri i Nikolla Gruevskit së fundmi është përmendur me të madhe nga mediat në Maqedoni, pas ndryshimeve të Kodit Penal dhe po bëhen analiza nëse ai do të kthehet nga Hungaria, ndërsa për këmbim do të votohen ndryshimet kushtetuese.

Qeveria i propozoi ndryshimet e Kodit Penal pa mos i interesuar se 14 lëndët gjyqësore në të cilat janë të akuzuar 80 persona, do të jenë një hap larg nga vjetërsimi, duke e larguar paragrafin 5 të nenit 353, që ka të bëjë me “keqpërdorimin e detyrës zyrtare” dhe uljen e dënimit për veprën “shoqërim kriminal”.

Shumica e rasteve të ish- Prokurorisë Speciale Publike i referohen nenit 353 paragrafi 5, përkatësisht keqpërdorim i pozitës dhe autoritetit zyrtar gjatë prokurimit publik ose dëmtim i buxhetit, fondeve publike apo aseteve tjera të shtetit.

Tani, pjesa tjetër e paragrafëve të nenit 353 të Kodit Penal do të zbatohet për krime të tilla, të cilat parashikojnë dënim me burg deri në pesë vjet, dhe jo si më parë, kur ishte caktuar vetëm një minimum ligjor deri në pesë vjet dhe kjo vepër parashkruhet pas dhjetëra vitesh.

Duke pasur parasysh se shumica e krimeve janë kryer 10 vjet më parë, dhe dënimi ulet deri në maksimum 5 vjet burg, kjo do të thotë se parashkrimi absolut do të vijë 10 vjet pas kryerjes së krimit, pra shumica e krimeve janë, ose tashmë janë të vjetruara, ose do të jenë të vjetruara brenda një viti.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_6971

Ziadin Sela: ASH-së i takon anëtari në KSHZ, Lëvizja Besa ka përfaqësuesin e LSDM-së dhe Izet Mexhiti ka përfaqësuesin e BDI-së (VIDEO)

Bilall Kasami

Kasami: Ky pushtet nga frika e humbjes, ka vendosur të manipulojë zgjedhjet

Levizja Evropiane per ndryshim LEN opozita shqiptare

Gashi: Pushteti po përgatit falsifikimin e zgjedhjeve, ne nuk do ta lejojmë këtë!

takimi lidereve lideret

Partitë merren vesh për mbajtjen e zgjedhjeve, ja datat?

Krenar Lloga

Lloga: Dënimi me vdekje është i ndaluar tek ne, por mendoj se do të ishte shpëtim për ata monstra

derivate nafta dizeli benzin

Çmime të reja të derivateve të naftës nga mesnata në Maqedoni

OBSH

OBSH: Sëmundjet në Gaza mund të jenë edhe më vdekjeprurëse se sulmet ajrore

blerim sejdiu

Zhelinë/ Sejdiu ka penguar prerjen e druve nga një kompani private: Dëmtim brutal i natyrës

Trajanov

Trajanov propozon: Zgjedhje pa qeveri teknike dhe një Njësi Zgjedhore

INFO

NA NDIQ