Mijallkov në gjyqin e përsëritur për rastin “Thesari”: Nuk ndjehem fajtor!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2023

Sot në Gjykatën Penale ka nisur nga fillimi gjykimi i përsëritur për rastin “Thesari”, i cili ishte shfuqizuar nga Gjykata e Apelit, me të cilin u dënua me 8 vite burg ish-drejtorit të DSK-së, Sasho Mijallkov.

Mijallkov, edhe një herë u ul në bankën e të akuzuarve, dhe para se prokurori Ajtan Ajro të jepte fjalën hyrëse, kërkoi nga gjykata, siç tha ai, sipas udhëzimeve të Apelit, që të urdhërojë përgatitjen e ekspertizës.

Avokatët e Mijallkovit u përgjigjën se gjykata nuk e ka një të drejtë të tillë, gjegjësisht theksuan se gjykata mund të lëshojë urdhër për përgatitjen e superekspertizës, por në këtë rast tashmë ka pasur dy ekspertiza kontradiktore.

“Prokuroria mund të përgatiste një akt ekspertimi gjatë fazës së hetimit, por në këtë rast nuk e bëri. Tani ai nuk mund ta përdorë gjykatën për të rrëzuar kompetencat e prokurorisë”, vlerësoi avokati Petar Vasilev.

Gjyqtarja theksoi se përveç kësaj, gjatë gjykimit, gjykata do të sqarohet për kërkesën në lidhje me ekspertizën.

“E kuptova se për çfarë bëhej fjalë dhe mund të them vetëm se nuk ndihem fajtor”, theksoi Mijalkov.

Siç thanë ata, nuk ndihen fajtorë as të akuzuarit Nebojsha Stajkoviq dhe Toni Jakimovski.

Çështja “Thesari”, e hapur nga ish-PSP, i referohet keqpërdorimit të fondeve nga Buxheti i shtetit për blerjen e pajisjeve të komunikimit elektronik për nevojat e Administratës së Pestë në DSK-s[ dhe trajnimit për përdorimin e saj nga një kompani nga Britania e Madhe.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1042

Sport dhe bashkëbisedim me rininë, Taravari dhe liderët e VLEN-it në Saraj

IMG_1039

Gashi: Mushkëritë e qytetit nuk duhet t’ua lëmë t’i ngulfasin të paaftët

sunaj-raimi

Gjuha shqipe dhe obligimet tona kombëtare!

IMG_1035

LEVICA kundër ndërtimit të Stadiumit: Neoballisti Kasami ndjell fashizëm mbi popullatën jo shqiptare të Tetovës!

IMG_1034

Osmani i çon porosi VMRO-së që po propagandon për 61 deputetë

arm-uniforma-600x360

Ushtria e Maqedonisë ka më pak gra ushtare profesioniste në krahasim me vendet e rajonit

studenican fronti evropian sadiki

Fronti Evropian hapi shtabin në Studeniçan, Sadiki bashkë me Bexhetin dhe Grubin (VIDEO)

dashmir beari

Në Poroj të Tetovës u varros trajneri i njohur i futbollit, Dashmir Beari

musa xhaferi ziadin sela

Musa Xhaferi: Zona 5, do të jetë lokomotiva e fitores së Frontit Europian

INFO

NA NDIQ