Mijallkov për herë të dytë pozitiv, anulohet gjyqi për rastin “Parcelat në Vodno”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/01/2022

Ish-kreu i policisë sekrete, Sasho Mijalkov, sëmuret për herë të dytë me Covid – 19. Alsat mëson se Mijalkov më 5 janar ka bërë test në një laborator privat, pas çka ka rezultuar pozitiv, shkruan Alsat.

Për shkak të kësaj, ai sot nuk është paraqitur në Gjykatën Penale për të dalë para gjykatës për rastin “Parcelat në Vodno”. Gjykatësi Ilija Tërpkov tha se vendimi për izolimin e Mijalkovit është dhënë më 10 janar. Kur jepet vendimi për izolim, thuhet se ai vlen nga dita e testimit, që do të thotë se izolimi i Mijalkovit zgjat deri nesër ose deri më 25 janar.

“Avokati i të pandehurit Sasho Mijallkov ka dorëzuar parashtresë se i pandehuri është pozitiv me koronavirus dhe është theksuar se i është dhënë 10 ditë izolim nëse nuk ka simptoma apo trajtim dhe 20 ditë izolim nëse shfaqen simptoma”, tha Ilija Tërpkov, gjykatës.

Mijalkov është në gjendje të mirë shëndetësore.

“Me sa di unë gjendja është e njëjtë si çdokush që është i infektuar me korona, nuk jam i njoftuar saktësisht sepse nuk kemi kontakt fizik, dëgjohemi herë pas here”, u shpreh Zvonko Davidovic, avokat i Sasho Mijalkovit.

Përderisa Mijalkovi pas paraburgimit tani duhet të jetë në arrest shtëpiak, biznesmeni Orce Kamçev erdhi sot në gjykatë si person i lirë. Pas heqjes së paraburgimit, Kamçevi në gjykimin për “Parcelat në Vodno” erdhi me veturën e vet e jo me të policisë si më parë. Sot ishte seanca e parë pasi Mijalkovit dhe Kamçevit u është ndërprerë paraburgimi. Të dy veçmas garantuan se nuk do të ikin me një shumë të përafërt prej 11 milionë euro. Kamçev gjykohet për pastrim parash ndërsa Mijalkov për ndihmë në kryerjen e veprës penale./Alsat

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

FB_IMG_1713299161129

Taravari: Na tronditi lajmi për vdekjen e mërgimtarit tonë Taip Fidani në Sarajevë

Afrim Gashi

Gashi nga Dibra: BDI ka zgjedhur ta shajë Rusinë, për t’i ikur kritikës për hajninë

bajram begaj

Presidenti Begaj përshëndet miratimin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës të rekomandimit për anëtarësimin e Kosovës në KiE

IMG_1166

Deputetja e Turqisë në KiE: Jam me prejardhje nga Kosova, e mbështes me zemër

INFO

NA NDIQ