Mijëra polakë dolën në rrugët e Varshavës për të protestuar kundër qeverisë

INA
INA

05/06/2023

Mijëra polakë nga i gjithë vendi u mblodhën në Varshavë për një marshim të madh me ftesë të liderit të opozitës dhe ish-kryeministrit prej shumë kohësh Donald Tusk në 34 vjetorin e zgjedhjeve të para parlamentare pjesërisht të lira për t’i dërguar një mesazh partisë Ligj dhe Drejtësi. Qeveria dhe lideri i saj Jaroslaw Kaczynski se ata refuzojnë që Polonia të rrëshqasë në një regjim gjysmë-autoritar për tetë vjet me ta në krye.

“Ne po shkojmë në një Poloni të lirë” u përshëndet nga brohoritjet e protestuesve në sheshin pranë selisë së qeverisë Tusk dhe liderit legjendar të rezistencës polake ndaj regjimit komunist, fitues i çmimit Nobel për Paqe, ish-presidenti Lech Walesa.

https://twitter.com/nexta_tv/status/1665325264904101889

“Sot, në përvjetorin e zgjedhjeve të lira, fitorja e të cilave krijuesi qëndron pranë meje, të gjithë njerëzit e vullnetit të mirë në Poloni do të shkojnë drejt fitores. Ne jemi këtu për të gjithë Poloninë, që e gjithë bota të shohë se sa të fortë jemi. Kjo valë nuk do të ndalet më”, u tha Donald Tusk protestuesve në fillim të marshimit.

Organizatorët fillimisht shpallën rreth 50 mijë pjesëmarrës dhe pa pjesëmarrjen e liderëve të tjerë të opozitës, por më vonë e plotësuan njoftimin me maksimum 200 mijë pjesëmarrës, sepse liderët e opozitës megjithatë vendosën t’i bashkohen marshimit protestues dhe ftuan simpatizantët e tyre.

Arsyeja dhe pika e fundit është se dhjetë ditë më parë koalicioni qeverisës krijoi një komision të ri shtetëror për të hetuar ndikimin rus në sigurinë e Polonisë që nga viti 2007, i cili, sipas opozitës polake dhe ekspertëve ligjorë, si dhe Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian. , mund të sfidojë legjitimitetin e zgjedhjeve parlamentare të vjeshtës.

Sipas avokatëve, komisioni shkel saktësisht 13 nene të Kushtetutës, mund të kryejë hetime jo vetëm ndaj politikanëve, por edhe ndaj gazetarëve, avokatëve, sipërmarrësve, drejtuesve, organizatave joqeveritare, ka akses në të dhëna konfidenciale ku normalisht ligji mbron. e drejta për të mbajtur sekrete, siç është rasti me avokatët ose gazetarët, dhe mund të ndëshkojë këdo që mendohet se vepron nën ndikimin rus të përcaktuar në mënyrë të paqartë me një ndalim 10-vjeçar nga mbajtja e posteve të financuara nga publiku dhe madje edhe një ndalim për të mbajtur armë.

Autoritetet u përpoqën t’u përgjigjen polakëve pas mbërritjes së tyre në Varshavë me një video në të cilën ata shfaqnin imazhe të kampit të Aushvicit, i cili u kritikua ashpër nga Presidenti i Polonisë Andrzej Duda si i papranueshëm që viktimat e Holokaustit abuzohen në politikën e përditshme. përballjet.

“Ne njerëzit duam një Poloni demokratike evropiane. Ky shesh ka një emër simbolik “Në udhëkryq”, por ne do të fitojmë. Na mjaftoi. E gjithë bota na sheh si në vitin 1989,” i tha turmës kryetari i opozitës popullore të Varshavës, Rafal Chaskovski.

Flamujt dyngjyrësh polakë dhe të BE-së valojnë në turmë dhe shumë pankarta të ndryshme me mesazhe si “Kush fle në një demokraci, zgjohet në një diktaturë”.

Intensifikimi i fushatës zgjedhore dhe luajtja gjithnjë e më e fortë e kartës anti-evropiane dhe antigjermane nga autoritetet, me akuza të rregullta të disidentëve politikë se punojnë në interes të Rusisë ose se janë të paktën “idiotë të dobishëm” të saj. Polakët të fillojnë të shprehin shqetësimin në sondazhe se vendi i tyre tashmë po rrëshqet në një shtet autoritar.

Sipas sondazhit të fundit të publikuar sot nga gazeta polake “Zheczpospolita”, vetëm 22,8 për qind e të anketuarve besojnë se jetojnë në një shtet ligjor, ndërsa 28,9 për qind besojnë se sundimi i ligjit ende ekziston, por është i kërcënuar seriozisht, dhe 40,4 për qind e Polakët janë të bindur se pas tetë vjetësh në pushtet të konservatorëve të Jaroslaw Kaczynskit, shteti i së drejtës nuk ekziston më në Poloni.

Marshimi i 4 qershorit kalon në qendër të Varshavës, pranë Pallatit Presidencial dhe do të përfundojë me fjalimet e liderit të opozitës në sheshin përballë Kalasë Mbretërore aty pranë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden trump

Trump: Biden është kërcënimi i vërtetë për demokracinë, jo unë

izrael tel aviv gaza

Forcat izraelite të Mbrojtjes: Mbi 100 ushtarë izraelitë të vrarë që nga operacioni tokësor

ukraine

Rusia ka humbur 338,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

INFO

NA NDIQ