Mijëra punësime të reja e miliona investime në inteligjencë artificiale

INA
INA

22/02/2024

Prodhuesi kinez i automjeteve elektrike Xpeng ka njoftuar se do t’i punësojë 4000 persona këtë vit dhe do të investojë miliona në inteligjencën artificiale, raportoi të hënën Reuters. Ky investim pritet të ndodhë për shkak të konkurrencës në tregun më të madh të veturave në botë. Punonjësit shtesë do të përfaqësojnë zgjerimin prej 25 për qind të punëtorëve të prodhuesit të veturave elektrike të mbështetur nga Volkswageni. Zgjerimi u njoftua në një letër nga shefi ekzekutiv, He Xiaopeng ,drejtuar punonjësve të dielën, ditën e parë të punës pas festës së Vitit të Ri Hënor.

Kompania gjithashtu do të investojë 486.36 milionë dollarë në kërkimin dhe zhvillimin e AI-së për drejtimin inteligjent, duke shtuar se Xpeng planifikon të nxjerrë rreth 30 produkte të reja e modele të rishikuara brenda tre viteve. Planet e zgjerimit të Xpeng janë në kontrast me rivalët, të cilët po garojnë për të ulur kostot. Kërkesa vazhdon të lëkundet në tregun më të madh të automjeteve në botë, pavarësisht zbritjeve të reja të udhëhequra nga Tesla.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

intel

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë “të frymëzuar nga truri i njeriut”

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

facebook-meta

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

bill

“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

nasa

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

apple-iphone-15-pro-3

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

bota-rrezik globi toka

Parashikimet e Nikola Teslës që janë realizuar deri tani

INFO

NA NDIQ