Mijëra të evakuuar në Filipine si pasojë e ciklonit Betty

INA
INA

31/05/2023

Tajfuni Betty ka prekur mbi 11,000 njerëz dhe ka detyruar më shumë se 5,000 të largohen nga shtëpitë e tyre në Filipine , tha Këshilli Kombëtar për Reduktimin dhe Menaxhimin e Rrezikut të Fatkeqësive.

Tajfuni ka prekur 11,264 individë në rajone të ndryshme, duke përfshirë Luginën e Cagayan, Luzon Qendrore, Visayas Perëndimore dhe Rajonin Administrativ Cordillera.

Aktualisht, 3,483 individë janë duke kërkuar strehim në qendrat e evakuimit, ndërsa 381 njerëz kanë evakuuar shtëpitë e tyre, por po qëndrojnë diku tjetër, tha këshilli në një raport.

Autoriteti i Aeroportit Ndërkombëtar të Manilës (MIAA) ka njoftuar anulimin e të paktën 14 fluturimeve të martën për shkak të motit të ashpër të shkaktuar nga cikloni Betty.

Aktualisht ndodhet afërsisht 315 kilometra (195 milje) në lindje të Basco në Batanes, një provincë arkipelagjike në Filipine. Ajo ka erëra maksimale të qëndrueshme prej 150 kilometrash në orë (93 milje në orë) pranë qendrës së saj, me erëra që arrijnë deri në 185 km/h (115 mph), sipas buletinit të cikloneve tropikale nga Administrata e Shërbimeve Atmosferike, Gjeofizike dhe Astronomike të Filipineve.

Autoritetet e Filipineve filluan evakuimin e mijëra fshatarëve, mbyllën shkollat dhe zyrat të hënën, ndërsa cikloni Betty iu afrua provincave veriore të vendit.

Betty pritet të forcojë musonin jugperëndimor, duke rezultuar në reshje të forta shiu mbi Occidental Mindoro, një provincë perëndimore e Filipineve.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bora gjermani dimri

Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

policia-franceze-france

Sulm në Paris me thikë e çekan: Një person i vdekur, dy të plagosur

spitali - Gaza

Dita e 57 e LUFTËS! Më shumë se 15 mijë viktima në Gaza, Hamas “breshëri raketash” në Tel Aviv, Izraeli: Nuk ka armëpushim

gaza palestina izrael

IDF ka krijuar “mekanizmin e dekonfliktit” të Gazës me kërkesë të SHBA

erdogan-putin

Rivalitet mes Turqisë dhe Rusisë në Azinë Qendrore

gaza palestina izrael

Ushtria izraelite njofton se ka goditur 400 objektiva në Gaza në 24 orët e fundit

trump-6-1

“Nuk ka imunitet nga akuzat penale”, Gjykatësja rrëzon pretendimin e ish-Presidentit Trump

taliban

Më shumë se 400 persona u ndëshkuan me sheriat në Afganistan

bore aeroporte

Acari ‘pushton’ Europën, anulohen qindra udhëtime në këtë vend

INFO

NA NDIQ