Mike Pence tërhiqet nga gara për zgjedhjet presidenciale të SHBA-së

Picture of INA
INA

29/10/2023

Ish-zëvendëspresidenti Mike Pence ka pezulluar fushatën e tij për president për shkak të sfidave financiare.

Ai njoftoi tërheqjen nga gara për president gjatë konferencës vjetore të Koalicionit Hebre Republikan në Las Vegas të shtunën.

Teoria e Pence për kandidaturën e tij ishte e thjeshtë, ai u shkëput nga ish-presidenti Donald Trump më 6 janar 2021 dhe u rifokusua në parimet thelbësore konservatore që themeluan Partinë Republikane moderne me Ronald Reagan.

Pence, i cili ishte guvernator i Indianës dhe një kongresmen amerikan përpara se të ishte zëvendëspresident, njoftoi fushatën e tij në fillim të qershorit. Ai zgjodhi të nisë fushatën e tij në Iowa, dhe jo në shtetin e tij të origjinës Indiana. /abcnews.al

TË FUNDIT
4 orë
Presidenti Joe Biden: Po i kaloj stafetën brezit të ri për të bashkuar vendin
17 orë
Scholz: Do të kandidoj për kancelar në zgjedhjet federale të 2025
2 ditë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000
3 ditë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
3 ditë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

ME TE LEXUARA

17 orë
Scholz: Do të kandidoj për kancelar në zgjedhjet federale të 2025
4 orë
Presidenti Joe Biden: Po i kaloj stafetën brezit të ri për të bashkuar vendin

LEXO MË SHUMË

biden

Presidenti Joe Biden: Po i kaloj stafetën brezit të ri për të bashkuar vendin

scholz-shulc-olaf

Scholz: Do të kandidoj për kancelar në zgjedhjet federale të 2025

Kamala Harris 2

A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

Biden

Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

Kamala Harris

Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

INFO

NA NDIQ