Milevski: Digjitalizimi i komunave do të realizohet në tre nivele

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2022

Ministria e Vetëqeverisjes Lokale planifikon që procesi i digjitalizimit të komunave në vend të zhvillohet në tre nivele, duke pasur parasysh shkallën e ndryshme të zhvillimit të tyre.

Sipas ministrit Goran Milevski, është i nevojshëm unifikimi i këtij procesi, ndërsa do të zbatohet së bashku me Ministrinë për Shoqëri Informative dhe Administratës si përgjegjëse për digjitalizim.

“Ne si ministri me UNDP-në jemi duke përgatitur një projekt, aktualisht jemi duke skanuar se cila komunë ku ka arritur me nivelin digjitalizimit për të ditur se ku janë problemet, pengesat dhe në çfarë niveli është secila komunë. Gjithashtu, me Delegacionin e BE-së në kuadër të projektit “BE për komunat” kemi siguruar financim për digjitalizimin e plotë të Tetovës, rreth 700.000 euro. Qëllimi i kësaj punëtorie dhe të gjitha aktiviteteve është që të definohet dhe të kemi një platformë nacionale që do të udhëheqin të gjitha komunat gjatë digjitalizimi në mënyrë që të mos ketë mënyra të ndryshme të digjitalizimit”, tha Milevski në promovimin e sotëm të doracakut “Transformimi digjital në e-komuna”.

Drejtoresha ekzekutive e BNJVL-së Dushica Perisiç tha se po punojnë shumë në digjitalizimin e komunave, përkatësisht në digjitalizimin e shërbimeve ndaj qytetarëve.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vmro-dpmne

OBRM-PDUKM: Bullgaria dhe Greqia nuk janë mbështetësit kryesorë të integrimit të Maqedonisë në BE

policia-714x420

Rrahja mes policëve në Qendrën Klinike në Shkup, MPB parashtroi kallëzim penal ndaj një polici

donaldtrump

Gjykata e Lartë vendos pro Trampit, ish-presidenti: Fitore e madhe për Amerikën

okb

Shefi i OKB-së: Dhjetëra fëmijë po vdesin nga uria dhe dehidratimi në Gaza, gjendja është e frikshme

Klinika-Infektive-Shkup

Komisioni për sëmundje infektive do të mbajë mbledhje, 123 raste të kollës së mirë në Shkup

moti-1

Ky është parashikimi i motit për ditën e sotme

bislimi-petkovic-lajcak

Lajçak sot në Prishtinë, takon Bislimin për zbatimin e Marrëveshjes Bazike

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

INFO

NA NDIQ