Milevski: Marihuana do të legalizohet, kriptovalutat do të rregullohen nga tregtia e mundësuar

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2022

Kryetari i PLD-së, Goran Milevski në “Click Plus” në “TV21” ka theksuar se secili prej tyre ka vepruar individualisht në negociatat me qeverinë.

“Për ne ka qenë e rëndësishme që ka hyrë rregullimi i marihuanës dhe ka ardhur me shumë, ashtu siç kemi pritur nga organizatat joqeveritare që luftojnë për këtë temë”, tha Milevski.

Sipas programit, qeveria do të intensifikojë politikat dhe aktivitetet për dekriminalizimin, legalizimin dhe shfrytëzimin e përfitimeve mjekësore, sociale dhe ekonomike të kanabisit.

Me ndryshimin e legjislacionit, do të kërkohen zgjidhje për të lejuar mjekët e shëndetit jopublik dhe privat të jenë në gjendje të përshkruajnë preparatet e kanabisit dhe t’i lejohet pacientit që ka marrë rekomandimin për trajtim me preparate kanabisi të mund ta bëjë këtë vetë të rritet dhe të përdoret kanabisi në një formë që i përshtatet më së miri atij sipas gjendjes së tij shëndetësore (nga goja, me inhalacion ose me supozitorë).

“Legjislacioni, krahas rregullimit të të drejtave të personave juridikë të licencuar – prodhues, ka nevojë për plotësim serioz në lidhje me përdorimin personal të kanabisit nga qytetarët dhe zgjidhjen e kësaj çështjeje aktuale. Duke pasur parasysh faktin se deri më tani shumë qytetarë janë persekutuar për përdorimin e barit natyror të kanabisit, i cili i vë ata në disavantazh ndaj qytetarëve të tjerë, duke rrezikuar kështu të drejtat e tyre personale të njeriut të garantuara me Kushtetutë dhe marrëveshjet e ratifikuara ndërkombëtarisht, pengohet prosperiteti personal dhe ekonomik dhe zhvillim social”, thuhet në projektprogram.

Në pyetjen se a do të lejohet kjo, Milevski tha se ka hyrë në programin e Qeverisë.

Së dyti, ne ishim edhe për kriptovalutat, për të rregulluar dhe mundësuar tregtinë, që ka hyrë në program”, shtoi Milevski.

Programi parashikon që qeveria t’i bashkohet tendencave të reja globale, të cilat po përparojnë seriozisht në sistemet më të zhvilluara financiare.

TË FUNDIT
5 minuta
Serbia ka dërguar shenja të gishtërinjve në Kosovë, analizat tregojnë se përputhen me ato te Faton Hajrizit
12 minuta
Halilaj: “Ishim cak i Fatonit për të na vrarë, ai nuk e kishte vrarë ushtarin rus (VIDEO)
19 minuta
Rasti i Faton Hajrizit: Serbia nuk i përgjigjet Kosovës, MPJD flet me familjen dhe ankohet te vendet e QUINT-it
20 minuta
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
36 minuta
Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
5 orë
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro
13 orë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro
37 minuta
Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit
1 ditë
Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang
10 orë
LSDM: Biletat e klasës biznes të Mickoskit dhe ministrave në SHBA kushtuan 20 mijë euro
1 ditë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

LEXO MË SHUMË

faton hajrizi

Serbia ka dërguar shenja të gishtërinjve në Kosovë, analizat tregojnë se përputhen me ato te Faton Hajrizit

gazmend halilaj

Halilaj: “Ishim cak i Fatonit për të na vrarë, ai nuk e kishte vrarë ushtarin rus (VIDEO)

faton hajrizi

Rasti i Faton Hajrizit: Serbia nuk i përgjigjet Kosovës, MPJD flet me familjen dhe ankohet te vendet e QUINT-it

Biden

Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së

MPB-policia-maqedonise

Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë

naim bajrami

Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit

cavkov te denuarit 27 prilli

Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh

vlen komisioni

Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN

vajzat diaspora

“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

INFO

NA NDIQ