Fitimet milionëshe të qendrave tregtare “East Gate Mall” dhe “City Mall” në Shkup?

INA
INA

25 Maj, 2023

Kompleksi tregtar “East Gate Mall” si një nga më të fundit në Shkup që ofron blerje dhe argëtim në një sipërfaqe prej 160,000 metrash katrorë ka fitime të majme vjetore.

E gjithë këto fitime vijnë nga qiratë që janë dyqane me hapësirë prej 57,000 metra katrorë. Faqja e tyre e internetit thotë se ata kanë mbi 220 dyqane që ofrojnë ose përfaqësojnë më shumë se 350 brende. Ndërsa të punësuar figurojnë 38 veta, shkruan portali Faktor.

Por me gjithë këto kapacitete të ardhurat vjetore vitin e kaluar kanë qenë 18 milionë euro. Ndërsa, fitimi në fund të vitit 2022 ishte gati 3 milionë euro.

Kompleksi i dytë tregtar është “City Mall”, i hapur para më shumë se 10 viteve, me 90 mijë metra katrorë, 150 dyqane si dhe 23 të punësuar. Me gjithë këto, kjo qendër tregtare që menaxhohet nga kompania “SCM Retail” vitin e kaluar ka pasur të ardhura prej 13.5 milionë euro, ndërsa fitimi ka qenë 4.8 milionë euro, që është më i madh se “East Gate Mall”. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, lëndohen pesë persona

Kurti-Bruksel

Kurti: SHBA, partner kyç pavarësisht dallimeve në qasje

libra-te-grisur

MASH: Libri i Historisë dhe Shoqërisë për klasën e pestë tërhiqet nga përdorimi

risto-penov

Penov: Nëse nuk ndodhin ndryshimet kushtueses do të kemi problem edhe në NATO

IMG_1730

Azizi nga Gostivari ‘selam’ ASH-së: Gostivari ka qenë çdoherë opozitar

IMG_1719

NATO vë në gatishmëri trupa shtesë për dislokim në Kosovë

IMG_1720

VMRO-Popullore do të votojë për ndryshimet kushtetuese

mesic

Mesiq: Maqedonia qëmoti duhej të ishte anëtare e BE-së

kfor rakiq

VIDEO/Ushtari i KFOR-it ia numëron Rakiqit dhunën e serbëve: S’lejojmë të përsëritet më

INFO

NA NDIQ