Milloshoski: Ekziston Ligji për bashkëpunim ndërkombëtar në çështjet penale, por Qeveria po frikësohet ta përdorur atë

INA
INA

19/03/2024

Nga LSDM kërkojnë që deputeti i OBRM-PDUKM-së, Antonio Milloshoski, të mos e bllokojë Ligjin për masat kufizuese në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut.

“Vendimi i fundit i partnerit tonë strategjik, SHBA-së, është një tjetër konfirmim se pse është urgjentisht e nevojshme miratimi i këtij ligji dhe krijimi i mundësisë që të gjitha rastet e tilla të referuara nga partnerët tanë strategjikë të procedohen përmes legjislacionit vendas. Milloshoski, i cili drejton Komisionin parlamentar për politikë të jashtme, menjëherë të vendosë në rend dite Ligjin për masa kufizuese, Mickoski dhe OBRM-PDUKM të mbështesin dhe ligji të miratohet”, thonë nga LSDM.

Por për këtë ka reaguar deputeti Milloshoski në profilin e tij në Facebook, i cili ka thënë se Qeveria e BDI-së dhe LSDM-së ka frikë të shfrytëzojë bazat ligjore për bashkëpunim ndërkombëtar kriminal me SHBA-të dhe të hapë hetime ndaj Ramiz Merkos, Katica Janevës dhe miqve të tjerë të qeverisë që janë pjesë e listën e zezë” të Uashingtonit zyrtar.
Ai shton se Maqedonia tashmë ka miratuar një ligj për bashkëpunim ndërkombëtar në çështjet penale, i cili parasheh mundësinë që një autoritet kompetent vendor (Ministria e Drejtësisë ose Prokuroria Publike) t’i dërgojë kërkesë për bashkëpunim në çështjet penale te institucioni kompetent. të një vendi të huaj.

“Me kërkesën, e cila dorëzohet përmes Ministrisë së Drejtësisë, nga institucioni kompetent i huaj kërkohet të dorëzojë dokumente, informacione dhe prova materiale për një hetim specifik paraprak, hetim apo çështje gjyqësore në vazhdim për një person fizik dhe/ose juridik. Ky ligj (neni 35) mundëson themelimin e ekipeve të përbashkëta hetimore për hetimin dhe ndjekjen e krimeve, ndërsa marrëveshjen për ekip të përbashkët hetimor e lidh prokurori i shtetit të Maqedonisë. Neni 39 i Ligjit për Bashkëpunim Penal Ndërkombëtar madje parasheh se çdo veprim hetimor i ndërmarrë nga organi kompetent i shtetit të huaj barazohet me veprimin e duhur në procedurën penale para institucioneve vendore”, tha Milloshoski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo pendarovski

Pendarovski: Oferta e Mickoskit për koalicion është shenjë dobësie

gashi

Gashi: Jemi në proces për ta bërë ndryshimin historik në Maqedoninë e Veriut

MEXHITI

Izet Mexhiti nga Berlini: Mërgata mposhti Jugosllavinë, andaj do ta mposhtë edhe BDI-në

IMG_1316

Albulena Haxhiu: Koalicioni VLEN e ka mbështetjen e parezervë të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes

WhatsApp Image 2024-04-19 at 23.03.16 (1)

Sela: Vota për Bujarin më 24 prill dhe për Frontin më 8 maj është biletë kthyese e fëmijëve tanë të cilët kanë marrë rrugën e mërgimit

Ali AHmeti

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Menduh Thaci

Thaçi thotë se Albin Kurti s’ka asnjë njeri në Maqedoni

europe elect

Anketa e “Europe Elects”: Arben Taravari prinë para Bujar Osmanit

INFO

NA NDIQ