Milloshoski: LSDM dhe BDI kanë lënë një buxhet me një nivel shumë të ulët

Picture of INA
INA

18/06/2024

Shteti është vënë realisht në një situatë të palakmueshme ku ne nuk e kemi luksin të përçajmë, polarizojmë, të llogarisim në tuajat, tonat, të tyret, duhet të angazhohen të gjitha burimet e mundshme për të arritur qëllime të caktuara dhe për këtë arsye është një dorën e shtrirë për ata që janë përfaqësues dhe simpatizantë të LSDM-së. Por kjo nuk do të thotë se dikush që ka bërë një gabim para ligjit do të ikë nga përgjegjësia. Nëse dikush ka qenë drejtor, ministër, zyrtar i LSDM-së dhe BDI-së dhe sipas provave materiale vërtetohet se ka shkelur ligjin, do të përgjigjet sipas dispozitave ligjore, tha deputeti OBRM-PDUKM-së, Antonio Milloshoski.

“Do të jetë e nevojshme që së bashku të bëjmë një dinamikë të fortë të punës së pushtetit ekzekutiv dhe të Kuvendit, sepse ajo që na shqetëson më së shumti nga të dhënat që kemi marrë nga qeveria teknike nga Ministria e Financave përmes përfaqësuesit të OBRM-PDUKM-së zv. ministrit të Financave është se buxheti dhe të ardhurat në buxhetin e shtetit janë në një nivel kritikisht të ulët. Servisimi i shërbimeve bazë të ofruara nga këto institucione është sjellë në shumicën e ministrive dhe institucioneve. Sfida më e madhe e qeverisë së re do të jetë se si të mbulohet dëmi financiar që është bërë nga LSDM dhe BDI në mënyrë që buxheti të kthehet në rritëm”.Ai theksoi se çdo ministër dhe drejtor i një ndërmarrje më të madhe shtetërore, pasi të hyjë në institucion, duhet të bëjë një auditim bazë të gjendjes buxhetore të institucionit që do të menaxhojë dhe gjendjes aktuale financiare, sado e keqe që të jetë, ta ndajë atë me publikun./Telegrafi/

TË FUNDIT
11 minuta
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave
1 orë
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
3 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
14 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
14 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

ME TE LEXUARA

1 ditë
VLEN: BDI me xhepat plot, shet patriotizëm të rrejshëm, ja keqpërdorimet nga funksionarë dhe familjarë të kreut të BDI-së
19 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
11 minuta
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave
24 orë
Disa vjedhje në Çarshinë e Shkupit, hajni kapet nga kamerat!
17 orë
MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi
24 orë
Takim në Ministrinë e Shëndetësisë për zgjerim të Listës pozitive me medikamente inovative
17 orë
Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut
24 orë
Mickoski-Radev: Prioritet janë marrëdhëniet e mira fqinjësore
17 orë
Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

IMG_4549

Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave

Bujar Osmani

VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

Ilire dauti ASH

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ