Milloshoski për ankesën e Llogës: Shpresoj që mos t’i ketë dërguar përmes “Postës së Maqedonisë”, ndërmarrje që 20 vjet udhëhiqet nga BDI

Picture of INA
INA

04/06/2024

Antonio Milloshoski nga VMRO-PMNE sot në Daily Click në TV21 komentoi letrën që ministri i Drejtësisë Krenar Lloga ka dërguar deri te ndërkombëtarët, për t’u ankuar për për idenë e qeverisë në ardhje për “shpërndarjen e Këshillit Gjyqësor dhe Këshillit të Prokurorëve”. Milloshoski në ironi tha se shpreson që letrat mos të jenë dërguar përmes Postës së Maqedonisë, pasi ka gjasa që mos të arrijnë deri te adresat përkatëse.

“Do të them që nga ana e tij ka të drejtë nëse dëshiron që të ankohet, të shkruaj letra të tilla, por shpresoj që letrat mos t’i dërgojë përmes “Postës së Maqedonisë”, N.P. që 20 vjet udhëhiqet nga BDI dhe është jofunksionale, sepse nëse e dërgon përmes Postës së Maqedonisë, mund të mos arrijë deri te adresat që dëshiron të ankohet ministri Lloga”, theksoi Milloshoski.

Milloshoski thotë se reformat në Këshillin Gjyqësor dhe në atë të Prokurorëve janë të domosdoshëm.

“VMRO-DPMNE-ja dhe koalicioni kanë detyrim si projekt të premtuar para qytetarëve për çka morëm mbështetje të madhe, të bëjmë reforma në këto dy institucione. Intervenimet ligjore në lidhje me Këshillin Gjyqësor dhe Këshillin e Prokurorëve do të jenë përmbledhje e mendimeve të ekspertëve dhe rekomandimeve të publikut profesionist, si mund të rritet autonomia dhe efikasiteti i këtyre dy institucioneve”, pohoi Milloshoski në Daily Click.

 

TË FUNDIT
34 minuta
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
45 minuta
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
2 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
2 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
2 orë
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

ME TE LEXUARA

24 orë
Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër
1 ditë
Taravari: Ligji për ushtrues detyre të kryetarëve të komunave është gati, presim mbështetje
6 orë
Edhe tre ditë deri në përfundim të vitit shkollor, orë të shkurtuara për filloristët për shkak të të nxehtit
1 ditë
Lloga: Erdhi dita kur presidentja nuk e njeh shtetin e saj
2 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
22 orë
Shtrenjtohet buka
1 ditë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë dhe vranësira të vogla
6 orë
Gjykata civile SHKUP vendos: Qani Nesimi është myfti i Tetovës
1 ditë
Banka Popullore: Norma bazë e interesit mbetet në nivelin 6.30%

LEXO MË SHUMË

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani shkencat mjekësore mund ti kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

INFO

NA NDIQ