Milloshoski: Provimi i jurisprudencës së djalit të Xhaferit mund të anulohet

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/02/2023

Deputeti nga radhët e OBRM-PDUKM-së, Antonio Milloshoski, është i bindur se provimi i jurisprudencës i djalit të Talat Xhaferit, Barlet Xhaferi, të cilin e ka dhënë para përfundimit të shkollimit, mund të anulohet në bazë të nenit 124 të Ligjit për procedurë të përgjithshme administrative.

“Zgjidhja e këtij skandali juridiko-politik me B. Xhaferi qëndron në zbatimin e nenit 124 të Ligjit për Procedurën e Përgjithshme Administrative, ku konstatohet se shpallet i pavlefshëm një akt administrativ i cili me ekzekutimin e tij mund të shkaktojë vepër të dënueshme sipas Kodit Penal dhe ligjeve të tjera dhe që përmban një parregullsi, e cila sipas disa dispozitave të shprehura statutore parashikohet si shkak i pavlefshmërisë”.

“Në rastin konkret, certifikata e dhënies së provimit të jurisprudencës i lëshohet B. Xhaferi është akt administrativ”, thotë Milloshoski.

Ndryshe, ditë më parë u publikua lista e personave të cilët do të jenë prokuror dhe gjykatës të ardhshëm në RMV, ndërsa në atë listë ishte edhe djali i Talat Xhaferit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

zjarr

Zjarret në Parkun Kombëtar “Sharr”, për një muaj digjen mbi 400 hektarë

menduh thaci

Thaçi: Na duhet mbi 150 mijë vota për Bujarin.

INFO

NA NDIQ