Ministrat e shkarkuar do të mund të marrin apanazh

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2023

Zyrtarët që do të shkarkohen ose do të japin dorëheqjen para skadimit të mandatit, nuk do të kenë më të drejtën e kompensimit monetar, pra apanazhit për një periudhë prej tre deri në 12 muaj.

Kjo vjen pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për shfuqizimin e nenit 22 të Ligjit për pagat dhe kompensimet tjera të zyrtarëve të zgjedhur dhe të emëruar. Dispozita e shfuqizuar nga Gjykata Kushtetuese, megjithatë, nuk do të zbatohet për ministrat dhe zëvendësministrat e shkarkuar së fundmi dhe për ata që kanë dorëzuar dorëheqjet gjatë riformatimit të Qeverisë, sepse “vendimi i Gjykatës është shfuqizues, jo anulues”, informon PRESSonline.mk.

Kjo do të thotë se të drejtën për të kërkuar apanazh kanë ministrat e dorëhequr së fundmi, Nikolla Tupançevski nga ministria e Drejtësisë dhe Naser Nuredini nga mjedisi jetësor, si dhe zëvendësministri i shëndetësisë Vladimir Rendevski, ai i mbrojtjes Bashkim Hasani, Abdulshukur Abedini dhe Lulzim Aliu, të cilët prisnin shkarkimin pasditen e djeshme, para se vendimi i Gjykatës Kushtetuese të publikohej në “Gazetën Zyrtare”. Të drejtë kompensimi kanë edhe ministrat e shkarkuar nga Alternativa – Bekim Sali, Admirim Aliti dhe Xhemail Çupi.

Pas shfuqizimit të nenit 22 të Ligjit për paga dhe kompensime të zyrtarëve të zgjedhur dhe të emëruar, të cilin e kontestoi avokatja strugane Gligorie Qatovski, ajo dispozitë nuk do të jetë më në rendin juridik, sipas Gjykatës Kushtetuese. Nga aty thonë se ajo dispozitë e Ligjit nuk është në përputhje me sundimin e ligjit dhe se ai nen nuk ka arsyetim kushtetues.

Neni 22, i cili është shfuqizuar, parashikon që zyrtarët, deputetët dhe drejtuesit që kanë dhënë dorëheqjen ose janë shkarkuar para kohe nga detyra, kanë të njëjtat të drejta si të gjithë zyrtarët e tjerë, përfshirë të drejtën e apanazhit.

TË FUNDIT
37 minuta
Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re
6 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
9 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
9 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
9 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

ME TE LEXUARA

1 ditë
Myftiu i Beogradit thotë se kombi serb nuk është gjenocidal: Serbia ime nuk e meriton këtë
9 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
1 ditë
Policia e Maqedonisë thotë se e arrestoi, Fero duke shijuar kafe në Shkup
24 orë
Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik
1 ditë
Haradinaj: Kurti po do zgjedhje, sepse u ka premtuar ndërkombëtarëve....
9 orë
Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ