Ministri Azir Aliu sjell 5 ligje të rëndësishme për reformën në administratë dhe transformimin digjital

ina-online
ina-online

06/12/2023

Ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës, Azir Aliu ka njoftuar se sot në seancën e qeverisë së RMV-së janë miratiar pesë propozim ligje të propozuara nga ai, që janë shumë të rëndësishme për reformën në Administratën Publike dhe Transformimin Digjital të shtetit, përcjell INA.

Më poshtë këto janë ligjet e miratuara:

1.Ligji për nëpunësit administrativ
2. Ligji për të punësuarit në sektorin publik dhe
3. Ligji për sigurinë e rrjeteve dhe sistemeve informative dhe transformim digjital
4.Propozim Ligj për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për menaxhim elektronik dhe shërbimeve elektronike
5.Propozim Ligji për përkryerje profesionale dhe trajnim të nënpunsve administrativ.

“Kjo është rezultat i të gjitha përpjekjeve, reformave, punëve të bëra të Ministrit Aliu për të ardhur në ditën që ta krijojmë këtë mundësi për vendin tonë. Dua të falënderoj ekipet për punën e palodhur që kanë bërë. Kemi pasur diskutime të pafundme, kemi konfrontuar volume të pafundme opsionesh dhe në fund kemi rënë të gjithë dakord që detyra jonë është tu japim qytetarëve maksimumin e produktit të reformave”, theksoi ministri Aliu.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_9419

UT-ja çmim për Talat Xhaferin, Ziberi: Mos të keqpërdoret UT-ja në periudhë parazgjedhore

arber ademi

Ademi: Vazhdojmë me mbështetjen e të gjitha Universiteteve në vend!

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

arben taravari kumanove

Sot në Gostivar konventa e promovimit të kandidatit presidencial, Arben Taravari

INFO

NA NDIQ