Ministri i Jashtëm rus takohet me shefin e OKB-së në G20

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov u takua me Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres në samitin e G20 në Bali, tha Ministria e Jashtme e Rusisë, përcjell Bota sot.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova postoi një foto të dyshes, por ministria nuk dha detaje se çfarë diskutuan dyshja.

Takimi vjen vetëm disa ditë përpara skadimit të marrëveshjes historike të grurit të Detit të Zi.

Nisma zhbllokoi eksportet bujqësore në korrik dhe ndihmoi në uljen e çmimeve globale të ushqimeve.

Por Moska nuk ka thënë ende nëse do të zgjasë pjesëmarrjen e saj në marrëveshjen e mbështetur nga OKB, e cila do të përfundojë më 19 nëntor.