Ministri i Shëndetësisë për REL – Demiri: Nëse jam ministër pas zgjedhjeve kam plan për klinikat

INA
INA

25/02/2024

Në këtë periudhë parazgjedhore nuk do të ketë ndryshime në shëndetësi. Kështu ka deklaruar ministri i Shëndetësisë, Ilir Demiri, në intervistë për Radion Evropa e Lirë  ku thekson se nëse e merr besimin për të vazhduar drejtimin e ministrisë edhe pas zgjedhjeve, do të ofrojë program dhe vizion të qartë për shëndetësinë dhe Qendrat Klinike.

“Si projeksion në të ardhmen se si do të ishte nëse do të kisha mundësi të mbaja këtë post si ministër për më shumë vite, atëherë e vetmja zgjidhje që mund të përmirësojë sistemin shëndetësor është ndërtimi i katër qendrave rajonale dhe grupimi i pacientëve për të marrë sa më shpejtë që është e mundur shërbime shëndetësore, për të ulur kostot dhe për të pasur më shumë shpejtësi nga stafi mjekësor, si dhe shfrytëzimin e ambienteve në dispozicion që tashmë i kemi”, ka deklaruar Ilir Demiri, Ministër i Shëndetësisë.

I pyetur se kur pritet të realizohen 1117 punësimet e nevojshme në Shëndetësi, ministri Demiri tha se për momentin ka përfunduar procedura për pjesën më të madhe të tyre.

“Fatkeqësisht, nuk mund t’ju them një numër të saktë sepse nuk i kam. Por mund të them se është miratuar buxheti dhe ka përfunduar procedura për punësimin e më shumë se 1000 punëtorëve. Meqenëse jemi duke hyrë në një proces zgjedhor, dhe sipas ligjit nuk lejohet punësimi, atëherë vendosen në pritje. Pas zgjedhjeve do të procedohet që ata të punësohen. Çdo drejtor i çdo institucioni shëndetësor duhet të ketë një projeksion se sa punëtorë i nevojiten”, thotë Demiri.

Ministri i Shëndetësisë Ilir Demiri, foli edhe për punësimet e dyshimta në  Spitalin e Gostivarit, për çka ka theksuar se ka urdhëruar një inspektim dhe nëse ka shkelje të procedurave ligjore, sigurisht që do të veprohet sipas ligjit./tvklan.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bilall-Kasami-1

“Në versionin më të keq, VMRO merr 40 deputetë” – Kasami: VLEN nuk bëhet pjesë e Qeverisë pa ndryshimet kushtetuese

Menduh thaci

Thaҫi: Kurti nuk ka takat t’i ndihmojë shqiptarët e Maqedonisë së Veriut

Bilall-Kasami-1

“Taravari e ka gjithë koaliconin VLEN pas vetes” – Kasami: BDI në dilemë të qëndrojë ose jo mbrapa Bujarit

azilkerkues-1

Të rinjtë të zhgënjyer me programet e kandidatëve për president

flamuri izraelit qeveria

Vetëm një shtetas i Maqedonisë ka kërkuar evakuim nga Izraeli

bilall kasami

Kasami nga Zhelina: Premtojmë autonomi të plotë për komunat shqiptare

642c989a-1854-4176-9cae-98cd54b1817d

Izet Mexhiti: Bujar Osmani promotori i “Open Ballkanit” dhe 9 pikëshit anti-Kosovë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nëse i ndajmë qytetarët për shkak të përkatësisë etnike, shteti do të kthehet prapa

ali ahmeti manastir prespe

Evropa është në luftë, Lindja është në luftë” – Ali Ahmeti falënderon liderët e Frontit që u bashkuan

INFO

NA NDIQ