Ministri i Shëndetësisë vizitë në spitalin e Shtipit: Nuk do të mjekohesha këtu!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/05/2023

Ministri i Shëndetësisë, Fatmir Mexhiti ka vizituar sot spitalin në Shtip. Ai u largua nga atje i tmerruar nga kushtet në të cilat punojnë kolegët e tij dhe si trajtohen pacientët.

“Ky është një spital shumë i rëndësishëm, ka shumë staf që punon dhe nuk i meritojnë këto kushte pune. I pashë ambientet – kjo nuk ngjan me asgjë në shekullin e 21-të. Me të vërtetë do të bëjmë përpjekje që spitali i ri të përfundojë sa më shpejt dhe punëtorët shëndetësorë të kenë kushte më të mira pune dhe pacientët të kenë kushte më të mira”, theksoi ministri Mexhiti.

Ai nuk tha nëse afati i ri i përfundimit është viti 2026, por tha se paratë për ndërtimin janë siguruar nga buxheti dhe këto ditë do të vendoset se si do të veprohet.

“Paratë janë në buxhet, ka probleme të tjera ligjore me kompaninë për të zgjidhur. Nuk do të them një afat deri në vitin 2026, por këto ditë do të vendosim se si do të bëjmë më tej. Mendoj se spitali do të ndërtohet shumë më shpejt”, theksoi ministri nga radhët e ASH-së.

I pyetur nëse do të jetë ministër deri atëherë, Dr.Mexhiti theksoi se këtë nuk e di. “Por unë e di që unë jam një kandidat potencial për t’u bërë pacient, si të gjithë ju, dhe nga këtu kur të largohem nuk e di se çfarë do të ndodhë. Nuk varet nga unë. Nëse më pyesni nëse do të doja të trajtohesha në këto kushte, do të them jo”, u përgjigj ai.

Mexhiti shtoi se Danimarka si shtet i zhvilluar ka vetëm 120 institucione shëndetësore, ndërsa ne kemi 1200.

“Me profesion jam mjek. Kam 23 vjet që punoj. Po përballesha me të njëjtat kushte, objektive, me të cilat po përballen edhe kolegët e mi. Por ajo që mund t’ju them është se ne si mjekë të Klinikës ishim shumë të kënaqur që asnjëherë nuk na dërgojnë pacientë që nuk kanë nevojë të dërgohen. Kolegët këtu janë të një cilësie të lartë”, theksoi ministri.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kuvendi parlamenti

Kuvendi do ta mbajë mbledhjen e 145-të: zgjedhja e anëtarit të KSHZ-së, vazhdimi i vlefshmërisë së pasaportave, ligji për lojërat e fatit…

Bujar Osmani

Osmani: Ukraina lufton për të gjithë ne! Nëse fiton Rusia, ne e kemi radhën

universiteti-i-tetoves-UT

5 universitetet shtetërore reagojnë kundër diskriminimit që ua ka bërë kuvendi dhe qeveria

lista zgjedhore

Prej sot mund të verifikoni nëse gjendeni në listën zgjedhore

termet

Regjistrohet tërmet në Maqedoninë e Veriut, epiqendra në Shqipëri

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Rritje e pagave vetëm për UShKM-në? Jeton Shaqiri sqaron se do të vlejë për të gjitha universitetet

vmro-bdi

BDI: Mickoski injoroi Amerikën, injoroi Europën, po injoron edhe të ardhmen europiane të qytetarëve

foshnje bebe

Të dhëna alarmante/ Martohen vëlla e motër në Veles se u ngatëruan gjatë birësimit

kuvendi-jashte-1024x681-1024x681-780x470-1-696x419-1

Seancë e Komisionit Parlamentar për Financim dhe Buxhet

INFO

NA NDIQ