Ministri Lloga e hapi forumin ministror për drejtësi dhe punë të brendshme

ina-online
ina-online

27/10/2023

Ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga, është nikoqir i Forumit Ministror për Drejtësi dhe Punë të Brendshme që mbahet në Shkup, nën patronazhin e Presidencës Spanjolle me Bashkimit Evropian.

Sesionin e parë të sotëm e hapi ministri Lloga së bashku me Ministren e Drejtësisë së Spanjës, Maria Pilar Lop Kuenka dhe Komisioneri i BE-së, Didier Rejnders, ku do të diskutohet për sundimin e ligjit dhe reformat në sistemin e gjyqësorit. Në kuadër të sesionit të parë, theksi do të vihet në forcimin e besimit të qytetarëve në sistemin gjyqësor dhe në rëndësinë dhe kontributin e projekteve rajonale në zbatimin e reformave kyçe në gjyqësor.

Fokusi i sesionit të dytë do të jetë në veprimin e përbashkët për agresionin ushtarak kundër Ukrainës dhe aktivitetet e përbashkëta koordinuese që i kryen EUROJUST.

Uroj punë të suksesshme dhe të frytshme në forumin e sotëm. Me organizimin e këtij forumi konfirmojmë edhe një herë angazhimin tonë për integrimin e përshpejtuar të vendit tonë në Bashkimin Evropian.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

LEN lidhja evropiane per ndryshim

LEN kërkon nga pushteti përgjigje: A është i përfshirë Lupço Palevski edhe në organizimin e rastit të montuar “Monstra”?!

besa

Lulzime Ameti: Vendbanimet shqiptare pa autostrada, Qeveria prioritet kazinot

kufi-bllace

Vikendi i zgjatur, shkakton kolona kilometërshe në kufirin e “Bllacës”

Talat Xhaferi

Xhaferi: Festat kombëtare na tregojnë se duhet të ruhet trashigimia shpirtërore

Carshia-e-Shkupit

Maqedoni/Hoxhallarët para politikanëve, besim i ulët në institucionet e shtetit

grabitja

Arrestohet shkupjani që grabiti një barnatore në Shkup

LSDM SDSM

LSDM akuzon Mickoskin për fshehje të informacioneve në rastin e vrasjes së dyfishtë

LEN lidhja evropiane per ndryshim

LEN: Rezultatet e testimit PISA janë dëshmia e falimentimit të arsimit në RMV

vmro

VMRO: Ja pse erdhi deri te humbja e jetës së Vanjës

INFO

NA NDIQ